Anasayfa KeşfetGezi Pedalla Türkiye; Muhteşem Rotalar II

Pedalla Türkiye; Muhteşem Rotalar II

Ayşegül Parlayan Özalp

Atlas’ın Haziran 2015 sayısında okurlarına armağan ettiği “Pedalla Türkiye” kitabı, her seviyeden bisikletçiye hitap eden rota seçenekleri sunuyor. Bu muhteşem rotaları Atlas okurları için fotoğraf galerisi olarak derledik.

 

Uzungöl-Demirkapı (Haldizen) Yaylası-Kürdün Yurdu Yaylası-Anzer Yaylası-Dereköy-İkizdere (70 km.)

Uzungöl-Demirkapı (Haldizen) Yaylası-Kürdün Yurdu Yaylası-Anzer Yaylası-Dereköy-İkizdere (70 km.)
Picture 1 of 20

Trabzon merkeze 99, Çaykara ilçesine ise 19 kilometre mesafedeki Uzungöl, doğal sit alanı statüsüne sahip. Çevresinde konaklama tesislerinin yer aldığı bu set gölü, ilgi gören bir turizm merkezi. Uzungöl’den başlayan bisiklet parkuru yüksek yaylalar ve olağanüstü manzaralı yollardan geçerek Rize’nin İkizdere ilçesine uzanıyor. Yaklaşık 1116 metre irtifada yer alan Uzungöl’den başlayan rota Demirkapı (Haldizen)-Kürdünyaylası-Anzer Yaylası-Kamanındibi-Dereköy mevkilerini kat ederek İkizdere’de sona eriyor.

Rotanın ilk bölümü 16 kilometrelik Uzungöl-Demirkapı etabı, Haldizen Deresi eşliğinde orman içi nefis bir yol. Kayalık yüksek duvarlar ve çam ağaçlarının tabloya dönüştürdüğü dar bir vadi içinde ilerleyen rota, tarihi bir köprü yakınında kavşak noktasına erişiyor. Soldaki yol Arpaözü, sağdaki ise Demirkapı Yaylası’na gidiyor. Siz sağa dönerek köprü üzerinden geçin ve yükselmeye devam edin. Yaklaşık 400 metre sonra yayla girişinde başka bir köprüye rastlayacaksınız. Bu noktadan sola dönerek köprüden karşıya geçin. Soğanlı-Karataş Dağları’nın eteklerine kurulan Demirkapı Yaylası etrafındaki buzul gölleri, otantik ahşap evleri ve iki butik oteliyle son yılların yeni turizm rotalarından. Yayla içinden geçen anayol, dağları aşarak yayla ve köyler üzerinden Bayburt il merkezine ulaşıyor.

Siz Aşağı Demirkapı mahallesi evlerini geçerek orman yoluna girin. Birazdan dere yatağından karşıya geçip birkaç evden oluşan mezraya ulaşacaksınız. Ardından vardığınız kavşak noktasından Soğanlı Dağları’na tırmanan güzergâh, 2 bin 904 metrelik geçidi aşarak Rize il sınırlarına giriyor. Bu noktadan Dipsizgöl, Hataların Gölü gibi gölleri uzaktan görme şansına sahipsiniz. Bundan sonraki bölümün sürekli iniş içermesi, bisikletçilerin işini kolaylaştırıyor. Kürdünyaylası geçildikten sonra önünüze çıkan ayrımdan sola dönerek Anzer’e, İkizdere-İspir karayolunda ise sola dönerek İkizdere’ye ulaşabilirsiniz. Demirkapı-Anzer-Kamanındibi arası toprak, geri kalan güzergâh asfalt. Çifteköprü, Meles, Dereköy (Velkü) tarihi kemer köprülerinden geçen güzergâhın Anzer Yaylası ve Kamanındibi mevkilerinde lokantalar bulunuyor. Ayrıca balıyla ünlü Anzer’de iki konaklama tesisi mevcut.

Fotoğraf: Dereköy-İkizdere yolu

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap