Anasayfa KeşfetGezi Pedalla Türkiye; Muhteşem Rotalar II

Pedalla Türkiye; Muhteşem Rotalar II

Ayşegül Parlayan Özalp

Atlas’ın Haziran 2015 sayısında okurlarına armağan ettiği “Pedalla Türkiye” kitabı, her seviyeden bisikletçiye hitap eden rota seçenekleri sunuyor. Bu muhteşem rotaları Atlas okurları için fotoğraf galerisi olarak derledik.

 

Işık Ülkesi Lykia (255 km.)

Işık Ülkesi Lykia (255 km.)
Picture 2 of 20

Teke Yarımadası üzerinde Köyceğiz ile Antalya arasındaki bölge “Işık Ülkesi” Lykia’nın anayurdu sayılıyor. Lykialılar özgürlüklerine düşkünlükleri ve savaşçı gelenekleriyle ün saldılar. Coğrafyası çetin, iklimi sıcak bu bölgede kartal yuvası olarak tanımlanacak sayısız kent kurdular. Teke Yarımadası’nın büyük bir kısmını turlayan bisiklet rotamız, gizemli Lykia ülkesinin bulutlu doruklarından Akdeniz’e inerek geçmiş zamanın izini sürüyor. Rota Elmalı-Tavullar-Hacumusalar-Akçay-Gömbe-Sütleğen-Çamlıova-Saklıkent Kanyonu-Çukurincir-Çavdır-Çayköy-İslamlar-Bezirgân-Sarıbelen-Gökçeören-Yeniköy-Çukurbağ-Pınarbaşı-Dereköy-Kasaba-Dirgenler-Karadağ-Çamlıbel-Yazır-Çatallar-Gökbük-Yuvalılar-Salur-Kumluca etaplarından oluşuyor.

Yüksekliği 1093 metre olan Elmalı’dan başlayan rota, güney yönünde Kaş ilçesine doğru yol alıyor. Sedir ağaçlarının kokusu eşliğinde vardığınız Çamlıova köyünde anayoldan ayrılarak batıya yöneliniyor; 13 kilometrelik Saklıkent Kanyonu’nun bir bölümünü yukardan seyredebileceğiniz bu etap, bir süre sonra inişe geçerek Eşen Çayı kıyısına ulaşıyor. Saklıkent Milli Parkı’na gelmişken kanyonda kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Şimdi güneye dönerek köy yollarında ilerleyeceksiniz. Alabalık çiftliklerinin bulunduğu İslamlar köyündeki molanın ardından rampa tırmanarak Bezirgân köyüne erişiliyor. Bu noktadan itibaren rota Çatallar yerleşimine dek doğu istikametine devam edecek. Çatallar köyünde Elmalı-Finike karayoluna çıkılarak sağa yani güney istikametinde pedal çevirmek durumundasınız. Yuvalılar’dan itibaren düzleşen güzergâh, yeniden batıya devam ederek Kumluca ilçesinde son buluyor.

İslamlar-Bezirgân ve Karadağ-Çamlıbel-Yazır arası yokuşlardan oluşan rota boyunca Nisa, Phellos, Arikanda, Limyra, Rhodiapolis gibi antik kentlerin yanı sıra pek çok tarihi yerleşke, lahit ve kaya mezarları görebilirsiniz. Rotayı Saklıkent Kanyonu, Gökçeören ve Çatallar konaklamalı dört günlük bir etkinlik olarak düşünebilirsiniz.

Fotoğraf: Beydağları

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap