Anasayfa Gündem Artvin Halkı Cerattepe’yi Koruyor

Artvin Halkı Cerattepe’yi Koruyor

Ayşegül Parlayan Özalp

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi’nde maden çıkarmak isteyen şirketin araçlarını engellemek amacıyla bölgede sabahlayan ve barikat kuran eylemcilere polis müdahale etti. Polisin gaz bombalı müdahalesi sonrasında gerginlik yaşanıyor. CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan ise valilik önünde açlık grevine başladı. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan ile birlikte dört kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: Yeşil Artvin Derneği / İş makinesinin önünde direnen doğa savunucuları
Haber: Hürriyet / Aysel Alp

Artvinliler, Cerattepe’de açılmak istene madene karşı tuttukları doğa nöbetinin 241. gecesini ateş yakarak yaylada geçirdiler. Bölgeye takviye olarak çok sayıda polis ve asker gönderildi. Artvin’e 3 kilometre uzaklıktaki Atmaca mevkisinde otomobilleriyle yolu kapatan ve şirketin araçlarını geçirmesine izin vermeyen vatandaşlara polis ekipleri dün iki kez biber gazlı müdahalede bulundu. Geceyi yayla yolunda ateş yakarak geçiren Artvinliler, çimenlerin üzerinde uyudu.

Yeni Barikat Kurdular
Polis ekipleri de çekici yardımıyla yolu kapatmak için bırakılan otomobilleri kenara çekti. Yolu kapatan kamyonlar ise büyük bir vinç yardımıyla kaldırıldı. Polisin araçları çekip yolu açarak ilerlemesi üzerine vatandaşlar yaklaşık 300 metre yukarıda taş, odun ve çöp tenekeleriyle barikatlar kurdu. Yaklaşık 300 kişilik grup, sabah saatlerinden itibaren “Direne direne kazanacağız” sloganları atarak barikatın arkasındaki bekleyişini sürdürüyor.

Bölgeye Ek Güvenlik Gücü
Cerattepe yolunun açılması için 6 ilden gelen çevik kuvvet ekiplerine ek olarak bu sabah bölgeye çok sayıda güvenlik görevlisi geldi. Çevik kuvvete takviye olarak gelen polislerin yanı sıra Erzurum’dan da bir askeri birliğin olay yerine uzak bir bölgeye konuşlanması dikkat çekti.

“Bedenimizle Savunuyoruz”
Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan gözaltına alınmasından kısa bir süre önce direnişe bugün de devam edeceklerini belirterek, “Bugün farklı bir müdahale olacağını görebiliyoruz. Biz de 20 yıldır direniyoruz. Bizim silahımız yok. Başka hiçbir şeyimiz yok. Bedenimizle bütün canlıların yaşam hakkını savunuyoruz. Artvin halkı olağanüstü bir direniş gösteriyor. Bugün de bunu sürüdereceğiz” dedi. Polis ekiplerinin yolda kalan birkaç aracı da çektikten sonra barikatın arkasındaki gruba müdahale için hazırlık yaptığı belirtildi.

Cerattepe İçin Açlık Grevine Başladı
CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Cerattepe’de açılmak istenen madene karşı bugün açlık grevine başladı. Artvin Valiliği önünde oturma eylemi ve açlık  grevine başlayan Bayraktutan ile birlikte çok sayıda vatandaş ve polis bulunuyor.

CHP Milletvekili Bayraktutan, polisin, yok olmamak için mücadele veren Artvin halkına uyguladığı şiddeti protesto etmek için açlık grevine başladığını söyledi. Türkiye’nin dört bir yanından tüm partililerden destek aldığını anlatan Bayraktutan, “Bu doğa katliamına engel olma mücadelesi. Burada MHP’lisi de AKP’lisi de var. İnsanlar bir kentin yok olmasına, bir doğa harikasının katliamına ‘dur’ emek için mücadele ediyorlar” dedi.

Valilikten “Cerattepe” Açıklaması
Artvin Valiliği, Cerattepe mevkisinde vatandaşlarla güvenlik güçleri arasında meydana gelen olaylarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Bugün sabah itibariyle ilgili firma tarafından işletilmesi planlanan Cerattepe Bakır Maden sahasına gitme talebi doğrultusunda hem vatandaşlarımızın ve hem de ilgili şirketin güvenliğini sağlamak üzere, kolluk güçlerimizin refakatinde bir çalışma yürütülmüştür. Vatandaşlarımız şundan emin olmalıdır ki, valiliğimizce hiçbir hukuksuzluğa asla müsaade edilmediği gibi, yapılan işlemlerde de tamamen yasal sınırlar içerisinde hareket edilmektedir” sözlerine yer verildi.

17.02.2016

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap