Columbia’nın katkılarıyla

Likya Yolu’nu keşfe çıkıyoruz

Atlas ile outdoor ve aktif yaşam tutkunlarının markası Columbia, 21-23 Nisan 2018 tarihleri arasında özel bir etkinliğe imza attı. Atlas ve Columbia ekipleri, okurlar ve gazeteciler Camp Columbia etkinliğinde buluştu ve Likya Yolu’nun başlangıç etabını birlikte keşfetti.

Etkinlik için…

…önce Muğla’nın Fethiye ilçesine gelindi. Elbette bu tür organizasyonları kotarmak kolay değil; arka bahçede görünmez kahramanların hummalı çalışması söz konusu. Gerek Atlas’ın Marka Müdürü Ayşegül Parlayan, gerekse Columbia’nın deneyimli ve güzel yürekli ekibi, faaliyet öncesi titiz bir altyapı çalışması gerçekleştirerek kampa katılan bizlerin işini kolaylaştırdı. Önceden belirlenen şanslı Atlas okurları ve aralarında Mehmet Y. Yılmaz, Mehmet Tezkan, Bünyamin Sürmeli, Murat Güloğlu, Sebati Karakurt, İhsan Yılmaz gibi isimlerin yer aldığı basın mensuplarıyla katılımcı sayısı 60’ı buldu. Katılımcılar mükemmel bir organizasyonla hem keyifli zaman geçirdi, hem de Türkiye’nin uluslararası standartlarda işaretlenmiş ilk uzun mesafeli yürüyüş rotası olan Likya Yolu’nun Fethiye başlangıç güzergâhını keşfetti.

1996 yılında…

…Geleceğe Dört Işık yarışmasında çevre dalında ödül kazanan Likya Yolu projesi, İngiltere doğumlu Kate Clow’un özgün çalışmasının ürünü olarak ortaya çıktı. Muğla-Fethiye ile Antalya-Geyikbayırı arasında Grand Randonne işaret sistemiyle kırmızı-beyaz boyalar kullanılarak belirlenen Likya Yolu, dünyanın en gözde trekking rotaları arasında yer alıyor günümüzde. Adının da çağrıştırdığı gibi antik Likya ülkesinin tarihi ve doğal güzellikleriyle bezenmiş olan rota, eski göç yolları üzerinden geçiyor. Fethiye ilçesinin Ovacık Mahallesi’nden başlayan patika, Akdeniz’in koylarından yüzlerce metre yükseklere tırmanıp konuklarını gizemli Likya kentlerinde ağırlayarak Antalya’ya 15 kilometre uzaklıktaki Geyikbayırı’nda sona eriyor.

Fethiye’nin batısına…

…konumlanan küçük bir yarımada üzerindeki kampımız, Aksazlar mevkiindeki ormanlık alandaydı. 21 Nisan sabahı toplanmaya başlayarak, gökyüzünü örten uzun boylu çam ağaçlarının arasına rengârenk çadırlarımızı kurduk. Hemen önümüzde yer alan plajda, Akdeniz’in henüz ısınmaya yeni başlayan serin sularında enerji depolamayı ihmal etmedik elbette. Öğle yemeği ardından Likya Yolu’nu adımlamak için Columbia logolu tişört ve şapkalarımızı giyerek Kozağaç Mahallesi’ne doğru yola çıktık.

Atlas’ın deneyimli…

…yazar, fotoğrafçı ve dağcısı Yıldırım Güngör ile ilkyardım uzmanı Ayşe Yiğit’in birlikte mihmandarlığını üstlendiği etkinlik, 1900 metrelik Babadağ eteklerine kurulu Kozağaç çıkışındaki toprak yolda başladı. Kısa bir süre sonra çam ağaçları arasındaki patikaya giren yürüyüşün ilk sürprizi, Akdeniz’in turkuaz sularına bembeyaz kumsalıyla uzanan Ölüdeniz’in mükemmel manzarasıydı. Tarihi yapılarıyla Gemiler Adası, İblis ve Kurtoğlu burunlarının kareyi tamamladığı panoramik görüntü, sonsuzluk ve özgürlük duyusu yarattı bizlerde.

Yüzyıllar önce…

…bin bir zahmetle elle döşenen taş patika üzerinde yürüyüşümüzü sürdürdük. İlkbaharın geldiğinin muştucusu dağ kekiği, adaçayı, karabaş otu ve katırtırnaklarının koku ve renkleri arasındaki yürüyüş, iniş şeklinde devam ederek Likya Yolu başlangıç tabelasının yanında sona erdi. Mangal başındaki akşam yemeğinin ardından ise ateş başında toplanarak Kadir’in gitarı eşliğinde şarkılar söylendi. Çeşitli illerden gelerek buluşan okurlar, birbirleriyle kaynaşarak kampta koyu bir sohbete daldı gecenin ilerleyen saatlerinde.

Kamptaki yemekten sonra…

…basın grubu Fethiye Körfezi’ne hâkim bir yarımadada bulunan Club & Hotel Letoonia’da konakladı. Ünlü mimar Nail Çakırhan’ın tasarımıyla doğayla uyum içinde inşa edilen otel, konuklarına üç koy ve plajlar da sunuyordu. İkinci gün ise otelin genel müdürü Bozkurt Atilla’nın özel olarak deniz kenarında hazırladığı sofrada yürüyüşçüler yöresel lezzetleri tadacaktı.

İkinci günün sabahı…

…güneşin çadırlarımızı aydınlatıp ısıttığı erken saatlerde kalkarak açık havada kahvaltı sofrasının başına kurulduk. Şimdi aldığımız fazla kalori ve enerjiyi yakma zamanı. Sonsuz kıvrımları, birdenbire beliriveren sisi ve tepelerden denizin bağrına inen yemyeşil kara parçalarıyla Yediburunlar manzarasına hâkim Alınca Köyü, ikinci günün start noktası. Tamamı orman içinde serin bir yürüyüş içeren güzergâh, kurumuş Karakartal Çeşmesi ardından sık sık Kabak Koyu ve Akdeniz manzarasını çıkardı biz Likya yolcularının karşısına. Yıl içerisinde farklı renklere bürünen sandal ağaçlarının yanından geçtikten sonra zeytinliklerin boy gösterdiği bir düzlükte mola vererek sandviçlerimizin tadına baktık.

Bizler huşu içerisinde…

…şehir stresinden uzakta o anın tadını çıkartırken Kabak tarafından gelen beş kişilik bir grup dikkatimizi çekti. Sırt çantasında minik Atlas bebeği taşıyan anne ve diğer üç kişiyle tanışarak kumanyalarımızı paylaştık. 18 yıldır Likya Yolu’nu yürüyen biri olarak ilk kez bir Türk çiftin bebekleriyle yola çıktığına tanık olarak gururlandım. Son bölümde, yıllar öncesinde şelaleler ve göletler yaratarak özgürce akan, şimdiyse kurumuş Aladere Çayı’ndan hüzünle geçip Kabak Mahallesi’nde etkinliğimiz sonlandırdık. Kampımızın son sürprizi, ormanlık alandan çıkıp yakıcı güneşi hissettiğimiz bitiş bölümünde, ellerindeki tepsilerde dondurma bardaklarıyla bizi karşılayan Columbia’nın güler yüzlü ekibi oldu.

Columbia’nın hediyesi…

…Omni Freeze teknolojisine sahip şapkalarla katılımcılar yürüyüşü daha konforlu şekilde tamamladı. Terleme sorununa teknolojik çözüm getiren Omni Freeze Zero, yaz sıcaklarında sporculara ferahlatıcı bir çözüm sağlıyor. Dünya Cilt Kanseri Vakfı tarafından önerilen Omni-Shade teknolojisine sahip ürünler ise zararlı UV ışınlarının cilde ulaşmasını engelliyor.

Ekip

Yazar Ferid Edgü bir romanında, “Benim için varacağım yer değil önemli olan, yolculuk serüvenidir” diyor. Columbia’nın özverili katkılarıyla düzenlenen iki günlük doğa kampı serüveninde biz Atlas çalışan ve okurları, bir yandan hayatın farklı kıvrımlarında gizli kalmış ayrıntılarını keşfederken, diğer yandan birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk. 25 yıldır dergi etrafında bizi bir araya getiren Atlas’a ve kusursuz bir etkinlik düzenleyen Columbia şirketi ve çalışanlarına sonsuz teşekkürler…