Anasayfa Panorama Modern ve Çağdaş Kareler

Modern ve Çağdaş Kareler

Engin Özendes, Cumhuriyet’in başlangıcından günümüze modern ve çağdaş çalışmalar yapmış sanatçı ve fotoğraflarını Türkiye’de Fotoğrafa Modern ve Çağdaş Yaklaşımlar adlı kitabında ilk kez bir araya getirdi.

E_OZENDES_KAPAK_YEM 2

YEM Yayın tarafından Türkçe ve İngilizce olarak çift dilde yayımlanan Türkiye’de Fotoğrafa Modern ve Çağdaş Yaklaşımlar kitabıyla, araştırmacı Engin Özendes, Türkiye’de fotoğrafın gelişimini onar yıllık dönemlerle anlatarak Cumhuriyet’ten bugüne modern ve çağdaş işler üreten sanatçı ve fotoğraflarını derledi.

Kitapta fotoğrafa yön veren sanat akımları eşliğinde dünya fotoğrafçılarından geniş bir seçki sunulduktan sonra Türkiye’deki sanatçılar tanıtılıyor ve onların bu kapsamdaki eserlerinden örnekler veriliyor.

Aralarında Othmar Pferschy, Baha Gelenbevi, Ara Güler, Gültekin Çizgen, Şakir Eczacıbaşı, Teoman Madra, Çerkes Karadağ, Sıtkı Kösemen, Nuri Bilge Ceylan, Orhan Cem Çetin, Kamil Fırat, Ali Borovalı, Aramis Kalay, Laleper Aytek, Ani Çelik Arevyan, Merih Akoğul, Murat Germen, Ali Taptık, Burcu Aksoy, Jak Baruh ve Can Mocan gibi sanatçıların yer aldığı 86 yerli fotoğrafçının 230 adet “modern ve çağdaş” nitelikteki fotoğrafı kitapta yer buluyor.

Engin Özendes, geçtiğimiz yıl yine YEM Yayın tarafından yayımlanan Osmanlı İmparatorluğu’nda Fotoğrafçılık 1839-1923 adlı kitabının devamı niteliği taşıyan Türkiye’de Fotoğrafa Modern ve Çağdaş Yaklaşımlar’ı şöyle özetliyor: “Bu kitap, ne bir ansiklopedi ne de bir özgeçmişler listesidir. Başlı başına fotoğrafın tarihiyle ilgili değildir. Çağdaş ya da modern fotoğrafla ilgili herkesin yer aldığı iddiasını da taşımaz. Bu kitap; şimdiye kadar kitaplaştırılmamış bir konunun bir kesit halinde sunulmasıdır. Bugün yaratıcılıklarını modern ve çağdaş anlayışla ortaya koyan genç sanatçıların, geçmişte bu yolda uğraş veren, yadsınamayacak isimleri tanımaları için konunun başlangıcı eski yıllara dayandırılmıştır. Cumhuriyet dönemi fotoğrafçılığı başlangıçtan günümüze kadar değerlendirilerek, çağdaş ve modern çalışmalar yapmış sanatçılara yer verilmektedir. Kitapta yer almayan sanatçılar yalnızca bu tür çalışmalar yapmadıkları için örneklenmemektedir.”

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap