Anasayfa KeşfetDoğa Coğrafya Öğrencilerden Küresel Barış Zirvesi

Öğrencilerden Küresel Barış Zirvesi

Doğa Okulları tarafından ilki 2013 yılında hayata geçirilen “Küresel Barış Zirvesi”, bu yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampusu’nda düzenlendi. ABD, Fransa, Afganistan ve İran başta olmak üzere toplam 18 ülkenin İstanbul başkonsolosları öğrencilerle bir araya geldi. Küresel barış için bilgi alışverişi yapan öğrenciler tarafından bu yılki tema “kültür ve sanatın uluslararası ilişkilerdeki önemi” olarak belirlendi. Doğa Okulları, öğrencilerini ilköğretim seviyesindeyken uygulamalı öğrenim imkanlarıyla yetiştiriyor.

Doğa Okulları’nın ortaokulda uygulanan, öğrencilerin akademik gelişiminin yanı sıra kişisel gelişimlerini ortaya çıkaran SOES (Student Oriented Education System) eğitim programı, uluslararası ilişkiler dersinde de hayata geçiriliyor. Uluslararası ilişkiler dersi kapsamında öğrencilerin dünya sorunlarına, politik olaylara karşı farkındalığını artırmayı hedefleyen “Küresel Barış Zirvesi” bu yıl 3. kez düzenlendi.

Küresel Barış Zirvesi’nde öğrenciler, zirveye davet ettikleri ülkenin diplomatlarıyla bir araya gelerek zirvenin belirlenen teması üzerinde değerlendirmelerde bulundu. Zirveye ABD, Japonya, Fransa, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan, Brezilya, Panama, Pakistan, Özbekistan, Meksika, Arjantin, Bulgaristan, Danimarka, İspanya, Hindistan, Venezuela, Güney Kore İstanbul başkonsolosları ve kültür ateşeleri ile akademisyenler katıldı. Her öğrenci grubu, zirveye davet ettiği ülkenin diplomatı ile bilgi alışverişi yaparak stratejileri üzerine konuşmalar gerçekleştirdi.

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap