Anasayfa KeşfetBilim Gelirsen Islık Çal

Gelirsen Islık Çal

Yazar Emre Ergül

Yunuslar birbirlerini özel seslerle çağırıyor.

ATLAS EYLÜL 2013/SAYI:246

Bu memeli deniz canlılarının birbirlerini tanımak için bir tür işaret dili kullandıkları biliniyordu. Ancak ilk kez her yunusun farklı bir sesi olabileceğini kanıtlayan çalışma yapıldı. İskoçya St. Andrews Üniversitesi’nden denizbilimci Dr. Stephanie King ve Dr. Vincent Janik’in çalışmasının sonuçları Ağustos 2013’te Proceedings of the Royal Society dergisinde yayınlandı. Araştırma ekibi birçok farklı ülkede büyük havuzlarda yaşayan yunusların ıslığa benzer seslerini kaydetti. Daha sonra bu sesler farklı farklı havuzlardaki yunuslara dinletildi.

Yunusların kendi işaretlerini duyunca aynı sesi kullanarak yanıt verdikleri, ancak başkalarınınki çalındığında tepki vermedikleri görüldü. Dr. Vincent Janik “En ilginci de yavruyken birlikte aynı havuzda olduğunu bildiğimiz bireylerin 20 yıl sonra aynı sesi duyduklarında tepki verdiğini gözlemledik. Bu da ne kadar güçlü bir hafızaya sahip olduklarının kanıtı. Bu hayvanlar hayatta kalabilmek için sürüleriyle sürekli temas halinde olmak zorundalar. Bu nedenle böyle bir iletişim şeklini geliştirmiş olmalılar diyor.”

Benzer Yazılar

Yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Tamam