Anasayfa KeşfetDoğa Coğrafya YILIN KUŞ FOTOĞRAFLARI

YILIN KUŞ FOTOĞRAFLARI

Harika Pelin Şengül

Yılın Kuş Fotoğrafçısı yarışması, bize doğayı kuşların gözünden görme, onların dünyasını daha iyi anlama fırsatı veriyor. Yarışmaya katılan 20 binden fazla kareden ödüllü, küçük bir seçki, Atlas’ta.

YAZI: MUSTAFA TÜRKER ERŞEN

BAHARDA DÜELLO

”Kuş davranışı” kategorisi birincisi

Orman tavuğu (Centrocercus urophasianus) erkeklerini Colorado’da üreme dönemi olan bahar aylarında zorlu mücadeleler bekler. Dişileri etkilemek, üstünlüklerini göstermek ve sahiplendikleri alanları savunmak zorundadırlar, ki bu da kaçınılmaz olarak kavga çıkarır! Fotoğrafçı Peter Ismert, çekim sırasında gizleneceği noktayı güvenli bir mesafeye kurduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Gece yarısı yerime girmiştim. Günün ilk ışıklarıyla erkek orman tavuklarının çıkardığı gümbürtüyle uyandım ve bu olağandışı gösteriyi, aralarındaki mücadeleyi seyrettim…”

PETER ISMERT, ABD

Nikon D850,

Sigma 500mm f/4 lens.

Odak uzaklığı 500mm, 1/2,500 sanİye, f/4; ISO 1,250.

ÂŞIK KUŞLAR

“Kuş portresi” kategorisi üçüncüsü

Bilimsel adıyla Gallirex porphyreolophus türü turakolar, utangaçlıkları ve ürkeklikleriyle ünlü. “Ancak Güney Afrika’daki Pietermaritzburg kenti yakınlarındaki küçük bir koruma alanında şansım yaver gitti”diyor Richard Flack. “Aslında başka kuşların peşindeyken birden ortaya çıkan bu turako çifti birkaç metre önüme iniverdi.”

RICHARD FLACK, GÜNEY AFRİKA

Canon R5, Canon 600mm f/4 III lens.

Odak uzaklığı 600mm, 1/2,500 saniye, f/6.3, ISO 2,000.

BEYAZ UÇUŞ

Ana Birinci, Yılın Kuş Fotoğrafçısı

Ağaç sınırının üzerinde rüzgâr, kar ve soğuk etkisini aylarca sürdürür. Burası dağ kar kekliğinin (Lagopus muta) büyüdüğü yer, sonsuz beyaz manzarada küçük, beyaz bir tüy topu. Fotoğrafçı Erlend Haarberg karşılaşma anını şöyle anlatıyor: “Bu özel kış gününde, manzara fotoğrafları çekmek için Tysfjorden (Norveç’in kuzeyinde bir fiyort) tarafından bir dağın zirvesine gidiyordum. Rüzgârlı kayaların arasında çapraz geçiş yapan bazı kar kekliği izleri gördüğümde neredeyse zirveye ulaşmıştım. Bir kayanın arkasından küçük bir kafa belirdi ve saniyeler sonra dağlar ve fiyort manzarasının önünde kanatlandı…”

ERLEND HAARBERG, NORVEÇ

Nikon D850, Nikon 70–200mm f/2.8 lens.

Odak uzaklığı 95mm, 1/2,500 sanİye, f/10; ISO 800.

GÖSTERİŞ MERAKI

“Kuş Portresi” kategorisi birincisi

Orman tavukları (Centrocercus urophasianus) toplandığında ABD’nin batısındaki çayırlara bahar gelmiş demektir. Türün erkekleri çiftleşme hakkını kazanma umuduyla bütün hünerlerini sergiler, bu davranış yetenek gösterisini değerlendiren ve bir sonraki nesle aktarılacak en iyi genleri seçen dişileri etkilemek içindir.

LY DANG, ABD

Sony A1, Sony 600mm f/4 GM lens ve 1.4x teleconverter.

Odak uzaklığı 840mm.

ÇÖPTEKİ BAYKUŞ

 

“Kent kuşları” kategorisi üçüncüsü

Şişeler, cam, plastik, sürahiler, araba lastikleri, eski mobilyalar… Bunlar çizgili baykuşların (Strix varia) habitatı olarak düşünülecek yerler değil ama Hillsboro kent parkından geçen bir derenin yatağındaki çöpler baykuşlar için beslenme, hatta oyun alanı oluvermiş.

KERRY WU, ABD

Sony A9 II, Sony

200–600mm f/5.6–6.3 G lens.

Odak uzaklığı 559mm,

1/800 saniye, f/6.3, ISO 2,500.

 

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap