Anasayfa Dergide Bu Ay Turnalar Hep Uçsun

Turnalar Hep Uçsun

Atlas, okurlarıyla birlikte turnalara gitti; WWF-Türkiye ile Brisa’nın gerçekleştirdiği “Turnalar Hep Uçsun” projesi kapsamında, Anadolu’ya uzaklardan selam getiren bu efsanevi kuşa Çukurova’da konuk oldu.

Yazı: Yıldırım Güngör / Fotoğraf: Sinan Çakmak

Adana’nın Yumurtalık Lagünü’nde, Türkiye’de Halep çamının gözlendiği yegâne noktadayım. Bir Arap bülbülü grubunun sergilediği gösteriyi izliyorum. Neşeyle daldan dala konarak serenat yapıyorlar. Çok mutlu görünüyorlar. Doğal Hayatı Koruma Vakfı’ndan (WWF-Türkiye) Nilüfer Araç’ın biraz önce söyledikleri yankılanıyor kulaklarımda: “Kuşlar bir alanın yaşanabilir olup olmadığının göstergesidir. Bozulmakta olan bir doğa parçasını önce kuşlar terk eder. Yaşanabilir hale geldiğinde ise ilk gelenler yine kuşlar olur. Bir alanda ne kadar çok kuş türü varsa orası biyolojik çeşitlilik açısından o kadar zengindir…” Bu kadar kuş türünün olması, Yumurtalık Lagünü’nün de hâlâ yaşanabilir bir doğal alan olduğunu gösteriyor.

Arap bülbüllerinin sevimli hareketlerine yoğunlaşmışken başka bir ses dikkatimi çekiyor. Çocukluğumda duyduğum bir sese o kadar çok benziyor ki. Muş’un Bulanık ilçesinde, Şorgöl’de yüzerken birkaç metre kadar yanımıza yaklaşan kuşlar bunlar. “Turnalar” diye bağırıyorum heyecanla ve başımı hemen gökyüzüne çeviriyorum. Turnalar arka arkaya sıralanmış, türküde söylendiği gibi bölük bölük uçuyor üzerimden. “Turrr turrr” diye çıkardıkları sesler tüm lagünden duyulacak kadar şiddetli. Turnalar çocukluğuma götürüyor beni, tüylerim diken diken oluyor. Üzülüyorum, artık Bulanık çayırlarında turnalar yok çünkü. Ama Anadolu’nun bir başka köşesinde bu eski dostlara rastladığım için de mutlu oluyorum.

Yumurtalık Lagünü’ne ayak basar basmaz yüzlerce turnanın üzerimden uçarak adeta bana “hoş geldin” şarkısı söylemesini doğada şanslı olmama bağlıyorum.  Ertesi gün Atlas okurları ile Adana’da buluşup bu coşkuyu yeniden yaşayacağım…

Atlas’ın WWF-Türkiye ve Brisa’yla birlikte 19-21 Aralık 2014 tarihlerinde Çukurova Deltası’na düzenlediği “Turnalar Hep Uçsun” gezisine çok sayıda okur da katılıyor. Etkinlik kapsamında Türkiye’ye kışı geçirmek için gelen turnalar doğal ortamlarında gözleniyor ve tür hakkında uzmanlardan bilgi alınıyor.

Yazının devamını Atlas’ın Ocak 2015 sayısında ya da iPad, iPhone, Android Ocak 2015 uygulamalarında okuyabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.doganburda.atlasandroid&hl=tr
https://appsto.re/tr/o68l1.i

Atlas Ocak 2015 / Sayı: 262

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap