Anasayfa Panorama Sadece Işık ve Renk

Sadece Işık ve Renk

Yazar Türker Erşen

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) 18 Şubat 2016 tarihinde Tahincioğlu ana sponsorluğunda ziyarete açılan “MACK. Sadece Işık ve Renk” adlı sergi, 20. yüzyıl ortası avangart sanat ağı ZERO kurucularından Alman sanatçı Heinz Mack’ın yapıtlarını bir araya getirdi. Sergi, Mack’ın ZERO akımının belkemiğini oluşturan erken dönem eserlerinden yola çıkarak uzun ve üretken kariyeri boyunca ortaya çıkardığı resim, heykel ve diğer sanat eserlerinden zengin bir seçki sunuyor.

 

Sakıp Sabancı Müzesi galerilerinin önemli bir kısmı ise, Mack’ın 1960’lı yıllardan itibaren el değmemiş doğal alanları sanata ayrılmış mekânlara dönüştürdüğü Land Art (Arazi Sanatı) çalışmalarından da örneklere ev sahipliği yapıyor.

 

Almanya Dışişleri Bakanı Sayın Dr. Frank-Walter Steinmeier’in serge için yazdığı yazıda: “Heinz Mack temas noktaları yaratmaya çalışır, insanları diyaloğa davet etmeyi, anlamayı, düşünmeyi amaçlar. Mack ve sanatı, işte bu ‘küresel aklı’ simgeler.” diyor.

Sergi 18 Eylül 2016 tarihine kadar gezilebilir.

 

 

 

Benzer Yazılar

Yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Tamam