Anasayfa Panorama Anadolu’nun Tüm Yemekleri

Anadolu’nun Tüm Yemekleri

Ayşegül Parlayan Özalp

Türk ve Osmanlı mutfak kültürüne yönelik çalışmalarıyla tanınan şef Ömür Akkor tarafından Komili’nin katkılarıyla hazırlanan “Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi” kitabı, geçmiş ile gelecek arasında köprü kurarken Anadolu’nun bin yıllık yemek geleneğine de ışık tutuyor.

Türk mutfağı üzerine çalışmalar yapmak için 15 yıldır il il, ilçe ilçe gezen ve 250 bin kilometre yol kat eden Akkor, çalışmalarını bir kitapta topladı. Büyük seyyah Evliya Çelebi’nin anısına hazırlanan ve Ege’den başlayan seyahatnamede Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, İç Anadolu, Marmara ve Karadeniz bölgelerinden yöresel tarifler yer alıyor. Bu kapsamlı eser Türkiye’nin zengin mutfak kültürünü gözler önüne sermeyi, unutulmaya yüz tutan lezzetleri hatırlatmayı, hiç bilinmeyenleri ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Şef Ömür Akkor kitapla ilgili olarak şunları söylüyor: “Anadolu bitmez bir yol, büyük bir kültür. Ben yemek yemenin adabını da Anadolu’dan öğrendim, bir bardak çayla mutlu olmayı da… Anadolu bence dünyanın en büyük öğretisi. Son 15 yılda gezerek öğrendiklerimi “Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi”nde yazarak geniş kitlelerle paylaşmak istedim. Ancak benim yolculuğum burada bitmiyor, keşfedilmeyi bekleyen yeni lezzetlerle devam ediyor…” Kitaba online olarak ulaşmak için tıklayınız…

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap