Anasayfa KeşfetGezi Yolun Yordamı

Yolun Yordamı

Yolun keşfe açık yolcu için bir sürprizinin olmadığı yolculuk yok gibidir; yeter ki yolcu kafasındakini değil, önünde açılan yolu izlesin! Kendini yolun yordamına bırakandır gezgin, seyyah, kâşif ne derseniz artık.

Yazı: İBRAHİM BAŞTUĞ

Keşfin birinci kuralı kalabalık olmamaktır; öyle akıl çelen sunumlarla paketlenip satılan turların tek keşfi koşturmaca ve yorgunluktur-garantili! Porto Lagos fotoğraflarımı görünce satın aldığı Kavala turu sırasında otoyoldan gösterilen yerin burası oluşuna hayıflanan arkadaşım bunun yaşayan kanıtı. İskeçe’ye (Xanthi) 30 kilometre mesafededir Porto Lagos; Vistonida Gölü kenarında kurulmuş küçük bir kasaba. Değişik lezzetler keşfedeceğiniz balık lokantalarının yanı sıra göle bitişik lagün, mevsimiyse flamingoları; minik iki ada üzerinde kurulu manastırı ve şapeliyle şaşırtacak sizi. Anakaraya ahşap köprüyle bağlı manastırın adı St.

Nicholas, manastıra yine bir ahşap köprüyle bağlanan şapelin adı ise Panagia Pantanassa… Yaşamını manastıra adamış rahiplerden bazıları güzel Türkçe konuşuyor. Kuruluşunda bir sağlık mucizesi bulunan şapele yalnız Hıristiyanlar değil, Müslümanlar da ilgi gösteriyor. Yürüyemeyenlerin bu küçük şapeli ziyaretinden sonra mucizevi biçimde yürüdüğü söyleniyor. Meryemana’ya sunulanlar arasında el, kol, bacak, göz gibi çeşitli organları temsil eden metal plakalar, çaresiz ziyaretçilerin dileğini içlerinden geçirmekle yetinmeyip somutlaştırmasının izi.

TATİL 2014

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap