Anasayfa KeşfetGezi Pedalla Türkiye; Muhteşem Rotalar II

Pedalla Türkiye; Muhteşem Rotalar II

Ayşegül Parlayan Özalp

Atlas’ın Haziran 2015 sayısında okurlarına armağan ettiği “Pedalla Türkiye” kitabı, her seviyeden bisikletçiye hitap eden rota seçenekleri sunuyor. Bu muhteşem rotaları Atlas okurları için fotoğraf galerisi olarak derledik.

 

İkizdere-Çamlıhemşin (102 km.)

İkizdere-Çamlıhemşin (102 km.)
Picture 3 of 20

Listemizin en zor parkurlarından biri. Kondisyonu iyi olan bisikletçiler, güzergâhı bir günde geçebilir. Yaklaşık 3 bin ve 2 bin 950 metrelik iki uzun rampa çıkışı bulunan rotayı, haziran-ekim ayları arasında deneyebilirsiniz. Her mevsim sis olabileceğini, yaz aylarında bile yükseklerde kar veya doluya yakalanabileceğinizi, Karadeniz ikliminin sürprizlerine hazırlıklı olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Kar sularından beslenen pınarlar ve çeşmelerin varlığından dolayı bol su kaynağı mevcut.

Sadece İkizdere-Ilıcaköy ile Çat-Çamlıhemşin arası asfalt yol, geri kalan güzergâh ise orman ve yaylalardan geçen toprak yollardan oluşmakta. Dağ bisikleti rotamız İkizdere-Ilıcaköy-Eğvane (Hostavul) Şelalesi-Sudüşen Şelalesi-Yediçukur Yaylası-Eğnaçor Yaylası-Şemkavut Yaylası-Baltaş Geçidi-Ortayayla-Çat-Zilkale-Çamlıhemşin güzergâhını izliyor.

İkizdere’den başlayan güzergâh Eğvane Şelalesi sonrası Cimil kavşağına erişiyor. Köprüyü geçtikten sonra sola dönmelisiniz. Yaklaşık 300 metre sonra varacağınız diğer kavşak noktasından ise sağa yönelmeniz gerekiyor. Yediçukur Yaylası’na kadar hafif bir eğimle tırmanan rota, Sudüşen Şelalesi’nin önünden geçecek. Yediçukur Yaylası’na ulaşıldığında önünüze çıkan üç yol ayrımından sola, yani kuzey istikametine doğru yol almalısınız. Geniş bir vadi ve karşı tepelerde Büyük ve Çağırankaya yaylaları manzaralı güzergâhta bisiklet sürerken ağaçların altında çeşit çeşit mantara rastlayacaksınız. Yakaşık 1,4 kilometre sonraki mezrada bu kez sağa ayrılan yola girerek sert virajlarla yokuş tırmanmaya başlayacaksınız. Yaklaşık 2 bin 950 metredeki sırta eriştiğinizde solunuzdan gelen Çağırankaya Yayla yoluyla birleşerek Eğnaçor Yaylası’na doğru inişe geçiliyor. Ancak bu noktada soluklanmanızı ve eğer hava açıksa arkanızda kalan büyüleyici manzarayı seyretmenizi öneririz.

Şimdi inişe geçin ve bir göl kenarındaki Eğnaçor Yaylası’nın içinden geçerek 2 bin 400 metrelik rakıma inin. Yeni bir kavşak ve köprü önünüzü kesecek. Siz sağdaki yolu seçerek köprü yardımıyla dereyi geçin. Yükseldikçe arkanızda Senoz Vadisi olanca ihtişamıyla size poz verecek. Şemkavut Yaylası’ndan sonra hayli yorucu rampayı tırmanmaya başlayacaksınız. Yaklaşık 3 bin metreye çıktığınızda Baltaş Geçidi’nde son kez soluklanın. Arkanızda Senoz Vadisi önünüzde ise Fırtına Vadisi ve Verçenik Dağı manzarası serilecek. Bu noktadan itibaren neredeyse pedal basmadan Çat’a kadar pek yorulmadan bisikletinizi sürebilirsiniz. Baltaş Geçidi-Ortayayla arasında sert virajlar var, dikkatli inmenizi öneririz. Güzergâhın son kısmı Çat mevkiinde asfalta dönüşerek Çamlıhemşin’e ulaşacak.

Fotoğraf: Ilıcaköy-Yediçukur yaylası yolu

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap