Anasayfa KeşfetGezi Pedalla Türkiye; Muhteşem Rotalar I

Pedalla Türkiye; Muhteşem Rotalar I

Ayşegül Parlayan Özalp

Atlas’ın Haziran 2015 sayısında okurlarına armağan ettiği “Pedalla Türkiye” kitabı, her seviyeden bisikletçiye hitap eden rota seçenekleri sunuyor. Bu muhteşem rotaları Atlas okurları için fotoğraf galerisi olarak derledik.

 

Kuşadası-Dilek Yarımadası Milli Parkı (22 km.)

Kuşadası-Dilek Yarımadası Milli Parkı (22 km.)
Picture 3 of 23

Aydın il sınırlarındaki Dilek Dağı’nın alçalarak Ege Denizi’ne kavuştuğu bir noktada yer alan 27 bin 598 hektarlık bölge, 1966 yılında Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası ismiyle milli park statüsü aldı. Antik dönemde İyonya olarak anılan bölgede bulunan milli park, doğal ve tarihi değerleriyle dikkat çekiyor. Kanyonları, ormanları ve bakir koyların süslediği kıyılarıyla özellikle yaz aylarında tatilcilerin gözde mekânlarından biri. Ayrıca yakın çevrede yer alan Milet, Priene ve Didim antik yerleşimlerini ziyaret etme şansına sahipsiniz.

Hemen herkesin kolaylıkla kat edebileceği bisiklet parkurumuz Kuşadası Limanı’ndan başlayarak Davutlar beldesinden milli parka ulaşıyor. Yaklaşık 22 kilometrelik parkurun tamamına yakını sahil boyunca ilerliyor. Park alanında piknik yapma veya mevsime göre denize girme olanakları mevcut. Yüzmek isteyenler İçmeler, Aydınlık-Kavaklıburun mevkilerini değerlendirebilir. Seyahatiniz esnasında Akdeniz bitki örtüsünün hemen hemen tüm örneklerini görebilirsiniz.

Rotayı uzatmak isteyen kendine güvenen bisikletçilere iki önerimiz var. İlki milli park girişindeki Güzelçamlı mevkiinden Oluk Kanyon’a girilen 17 kilometrelik Karaoluk Beli-Doğanbey rotası. Güzergâhın 900 metre rakımdaki en yüksek noktası olan Karaoluk Beli’nden Kuşadası, Samos Adası, Menderes Nehri Deltası, Karina Gölü ve taş evleriyle Doğanbey köyünü seyredebilirsiniz. İkinci önerimiz ise Güzelçamlı’dan itibaren sahil yolunu kullanarak toprak orman yollarından önce Doğanbey’e ulaşan Tuzburgazı-Atburgazı-Güllübahçe-Priene antik kenti rotası. Yaklaşık 47 kilometrelik Kuşadası-Dilek Milli Parkı-Doğanbey-Priene rotası için yetkililerden izin almanız gerektiğini hatırlatalım. Bu güzergâhın en yüksek noktası 755 metre. Hippodamus planlamasına göre ızgara şeklinde ve dört set olarak inşa edilen Priene ören yeri, zengin kalıntılarıyla son derece ilgi çekici.

Milli park Aydın il merkezine 70, Kuşadası’na 24, Söke ilçesine ise 22 kilometre mesafede yer alıyor.

Fotoğraf: Oluk Kanyonu

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap