Anasayfa KeşfetGezi Pedalla Türkiye; Muhteşem Rotalar I

Pedalla Türkiye; Muhteşem Rotalar I

Ayşegül Parlayan Özalp

Atlas’ın Haziran 2015 sayısında okurlarına armağan ettiği “Pedalla Türkiye” kitabı, her seviyeden bisikletçiye hitap eden rota seçenekleri sunuyor. Bu muhteşem rotaları Atlas okurları için fotoğraf galerisi olarak derledik.

 

Kaş-Çukurbağ Yarımadası-Bayındır-Akçagerme Plajı (29 km.)

Kaş-Çukurbağ Yarımadası-Bayındır-Akçagerme Plajı (29 km.)
Picture 2 of 23

Antalya’dan Muğla’ya sahilden yola çıkanlar 180. kilometrede dolambaçlı yollardan aşağıya doğru inerken denizi ilk gördükleri anda olağanüstü bir manzarayla kuşatılır: Turkuvaz sulara uzanan yemyeşil bir yarımada, irili ufaklı koylar, balkonlarından begonvil çiçeklerinin sarktığı ahşap evler ve karşıda Meis Adası. Kışın kimsesiz sokaklarıyla sakin, yazınsa cıvıl cıvıl bir Akdeniz kasabasıdır Kaş.

Doğada pedal basmaktan hoşlananları tatmin edecek bu rota, Antalya’nın Kaş ilçe merkezinde yer alıyor. Başlangıç noktası liman olan rota, antik tiyatro önünden geçerek kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan Çukurbağ Yarımadası’na yol alıyor. İnceboğaz mevkisindeki dar bir kıstakla anakaraya bağlanan yarımada parkuru, en yükseği 67 metre olan küçük rampalar içermekte. Kıstak sonrası başlayan yokuş tırmanılarak bir kavşak noktasına erişiliyor. Butik oteller ve villaların bulunduğu bir alandan geçip geniş bir daire çizerek dört kilometre sonra yeniden kavşak noktasına geri dönülüyor.

Yaklaşık 13 kilometrelik Çukurbağ Yarımadası turundan sonra ilçe merkezinden güneydoğuya hareket ederek Kaş’ın ünlü Küçük Çakıl ve Büyük Çakıl plajlarına ulaşılıyor. Şimdi deniz seviyesinden 328 metreye tırmanan zorlu bir yokuş sizi bekliyor. Çetikli mahallesini geçtikten sonra kısa bir mola vererek arkanızda serilen manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Tüm Kaş yerleşimi, adacıklar ve Yunanistan’ın Meis Adası etkileyici bir kare oluşturacak. Çeşme bulabileceğiniz Bayındır köyünün ardından rota, Antalya-Kaş karayoluna bağlanacak. Artık pedalları kullanmadan rahat bir inişle ilçenin tek kumsalı, Akçagerme Plajı’nda etkinliğinizi sonlandırabilirsiniz. Yılın her mevsimi denize girme imkânı bulunan Kaş’ın sularında adelelerinizi dinlendirebilirsiniz. İsteyenler önerdiğimiz rotayı sadece 13 kilometrelik Çukurbağ Yarımadası şeklinde planlayabilir.

Temmuz-ağustos ayları bölgenin en sıcak olduğu dönem. Aşırı nemle birlikte güneş çarpması riski mevcut. Bu zaman dilimi dışındaki 10 ay, bisiklet için uygun. Kaş çevresinde ayrıca Kaş-Kalkan (23 kilometre), Kaş-Yeniköy-Çukurbağ-Ağullu-Belen-Bayındır-Kaş (25 kilometre) parkurlarında bisiklet sürebilirsiniz. Kaş ilçesinin Antalya şehir merkezine uzaklığı 180 kilometre.

Fotoğraf: Çukurbağ Yarımadası

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap