Anasayfa KeşfetGezi En Güzel Kış Rotaları

En Güzel Kış Rotaları

Atlas, 239. sayısında özel bir ekle okurlarına kış aylarının en güzel keşif rotalarını tanıtmıştı. Doğanın beyaz örtüsüne büründüğü şu aylarda kış rotalarından bir derleme hazırladık.

Hazırlayan: Yıldırım Güngör

YEDİGÖLLER / BOLU

YEDİGÖLLER / BOLU
Picture 18 of 19

Türkiye’nin önemli doğa alanlarından Yedigöller Milli Parkı, en güzel görüntülerini kış aylarında sergiliyor. Bolu ili sınırları içinde yer alan Yedigöller’e gidenler, doğanın kış aylarındaki başka bir güzel yüzünü görüyor. Yedigöller’e hem Ankara, hem de İstanbul’dan kolay ulaşılıyor. İstanbul’dan sabah saat 6:00’da yola çıkılıp saat 10:00 dolayında Yedigöller’e varılabilir. Bolu üzerinden gidilen yol karla kaplandığı için pek tercih edilmiyor. Kışın sadece Yeniçağa-Mengen güzergâhından gidilebiliyor. Uzun olmasına rağmen daha garantili bir yol.

Bir kış günü kış lastikleri olan bir araçla Mengen üzerinden Yedigöller’e ulaşabilir ve burada bir veya birkaç gün geçirebilirsiniz. Milli park içinde kamp kurabileceğiniz gibi ahşap evlerde ücreti karşılığında konaklayabilirsiniz. Kışın göllerin kenarında yürüyüşler yapılabilir. Bol karda yapılacak yürüyüşlerinizde en güzel manzara, karla kaplı ormanın içinde buz tutmuş göller olacak. Milli parkta yedi adet göl var. Bu göllerin en büyüğü, derinliği 15 metreye kadar ulaşan Büyükgöl; sonbahar ve kış aylarında sunduğu manzaralar nefes kesici. Kış yürüyüşü yapmak isteyenler için en uygun rota, milli parkın Bolu girişinin bulunduğu alanla gözetleme kulesi arasındaki 5 kilometrelik etap. Sürekli yokuş olan bu rotanın çok zorlu bir yanı yok. Araç yolu olarak da kullanıldığı için çok zorlamıyor ama kar birikmişse daha fazla efor harcayabilirsiniz. Bu yolu tur kayağı ile de yürüyebilirsiniz. Yol boyunca her an bir köşeden bir karaca çıkabilir. Rotanın ortalarında “anıt çam” işareti var. Yoldan ayrılarak 500 metre kadar yüründüğünde anıt çamın bulunduğu bölgeye geliniyor. Ancak zemin çok karlıysa patika belli olmayabilir, bu da kaybolma gibi tatsız bir sürpriz yaratabilir. Anıt çam işaretinin birkaç yüz metre ilerisinde ilk gözetleme noktası var. Manzarası güzel ama biraz sınırlı. Daha geniş bir alan görülmek isteniyorsa ilk noktaya yaklaşık 1.5 kilometre mesafede olan ikincisine gitmek gerekiyor. Buradan Yedigöller Milli Parkı’nı kuşbakışı izlemek mümkün. Yedigöller’de kamp kuracaklar, kamplarını bu ikinci gözetleme noktasına kadar taşıyarak buradaki düzlükte kurabilir. Dönüş tamamen iniş olmasına rağmen daha dikkatli olmak gerek. Karla kaplı yolun zemini buz olduğu için yorgunluk ve dikkatsizlik düşmeye neden olabilir. Bu güzel yürüyüşü ileride keyifle anlatmak için dönüşte dikkatli olmakta fayda var.

Sağlam bir ekiple Yedigöller-Bolu arasındaki 40 kilometrelik dağ etabını kışın yürümek, burada yaşanacak en heyecanlı macera olur. Ancak doğada kış şartlarında mücadele etmeyi bilen deneyimli bir ekibin olması gerekiyor.

Fotoğraf: Dağlık bir coğrafyadaki Yedigöller, 1965 yılında milli park ilan edildi (Turgut Tarhan).

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap