Anasayfa KeşfetGezi En Güzel Kış Rotaları

En Güzel Kış Rotaları

Atlas, 239. sayısında özel bir ekle okurlarına kış aylarının en güzel keşif rotalarını tanıtmıştı. Doğanın beyaz örtüsüne büründüğü şu aylarda kış rotalarından bir derleme hazırladık.

Hazırlayan: Yıldırım Güngör

LEVENT KANYONU / MALATYA

LEVENT KANYONU / MALATYA
Picture 19 of 19

Malatya’nın Akçadağ ilçesi sınırları içinde yer alan Levent Kanyonu son yıllarda ilgi çekmeye başladı. Türkiye’nin henüz pek bilinmeyen doğa ve kültür turizmi değerlerinden biri olan kanyonun bazı noktaları Amerika’daki ünlü Grand Kanyon’u andırıyor. Uzunluğu kilometrelerce olan ve Tohma Kanyonu’yla birleşen Levent Vadisi tipik bir kanyon vadisi görünümünde. Vadi içinde yaz ve kış aylarında yürünecek birçok yürüyüş rotası bulunuyor. Kış aylarında çok fazla kar olmamasına rağmen, vadiyi çevreleyen tepelerde ciddi bir kar birikmesi oluyor. Bu tepelerde kış yürüyüşleri ve kış kampçılığı yapılabilir. Yine Levent Vadisi’nin arka taraflarında yer alan tepelerde de kış yürüyüşleri yapmak mümkün. Vadi içinde kış etkinliği için en uygun rota Kozalak köyü - Karadağ tümülüsleri rotası.

Kozalak köyünün güneydoğusunda yer alan Karadağ üzerinde üç adet tümülüs bulunuyor. Bu üç tümülüse kış yürüyüşleri yapılabilir. Tümülüslerin bulunduğu tepelerde veya daha aşağıdaki düzlüklerde kamp kurmak için elverişli yerler mevcut. Karadağ üzerinde üç tepe yer alıyor. Bu tepeler; 1780 metre rakımlı Killik Tepe, 1927 metre rakımlı Yığılıçakıl Tepe ve 1870 metre rakımlı Kıçkıçı Tepe’dir. Rota bu tepelerden geçerek tam bir daire çizip çıkış noktasına geri dönüyor. Rotada kış aylarında çığ riskinin olmaması da büyük bir şans. Rota, Kozalak köyünün Çatak Mahallesi’nde, yol üzerinde bulunan eski okulun biraz ilerisindeki patikadan başlıyor. Yaklaşık yarım saat süren ilk etap biraz dik ama patika belirgin. Ancak karlı kaplı zemin bu etabı biraz zorlayabilir. İlk etap bir düzlükte sona eriyor. Düzlükten itibaren artmaya başlayan kar yürüyüşü biraz zorlasa da yaklaşık 45 dakika içinde Killik Tepe’ye varılıyor. Killik Tepe’den sonra tam karşıda ürkütücü bir şekilde duran Yığılıçakıl Tepe etabı bu yürüyüşün en zor parkuru. İki tepe arasındaki mesafe 1500 metre civarında ama eğim çok dik. Zemin karla kaplı olduğu için dikkatli ve yavaş bir tempoda dinlenerek çıkılması gerekiyor. Zemin kayalık ama herhangi bir risk yok. Zirveden olağanüstü manzaralar izlenebiliyor. Yığılıçakıl Tepe’den rota üzerindeki son tümülüs gözüküyor. İki tümülüs birbirine daha yakın ve eğim daha uygun. Yaklaşık 10 dakika içinde bir sonraki tepe olan Kıckıcı Tepe’ye varılıyor. Bu noktadan itibaren önce batı, daha sonra da kuzeybatıya doğru en son tepenin üzerine kadar gidilebilir. İniş sırasında karda kaymamaya dikkat edilmeli. Bu etabı bitirince kısa süre içinde çıkışın yapıldığı düzlüğe ulaşılıyor. Düzlüğe varmadan soldaki derenin sağ yamacındaki patika takip edilirse kısa sürede çıkış noktasına varılıyor.

Fotoğraf: Malatya, Akçadağ yolundan geçerken Levent Vadisi tüm heybetiyle sizi karşılar (Yıldırım Güngör).

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap