Anasayfa KeşfetGezi En Güzel Kış Rotaları

En Güzel Kış Rotaları

Atlas, 239. sayısında özel bir ekle okurlarına kış aylarının en güzel keşif rotalarını tanıtmıştı. Doğanın beyaz örtüsüne büründüğü şu aylarda kış rotalarından bir derleme hazırladık.

Hazırlayan: Yıldırım Güngör

ALADAĞLAR / NİĞDE

ALADAĞLAR / NİĞDE
Picture 3 of 19

Aladağlar, kış etkinliği denilince ilk akla gelen birkaç bölgeden biri. Daha Niğde’ye kış gelmeden Aladağlar karla kaplanır ve bu beyaz örtü haziran sonuna kadar dağlarda kalır. Vadiler ise kardan kurtulmak için temmuz ortasını beklemek zorundadır. Aladağlar’da kış etkinliklerinin ilk sırasında buradaki zirvelere kış tırmanışı yapmak gelir. Ancak bu daha çok deneyimli dağcıların deneyebileceği, oldukça zor koşulları da içeren bir etkinliktir. Bu nedenle macera yaşamak isteyenlerin akıllarına bile getirmemeleri gereken bir etkinliktir. Bu dağlara yapılacak en güzel etkinlik kış kampçılığı, yürüyüş ve tur kayağıdır. Bu etkinlikler için Demirkazık köyü ve civarında kamp kurabilir, küçük doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Ancak Demirkazık civarı kış etkinlikleri için biraz risklidir. Buradan Karayalak üzerinden Emler kış tırmanışı denemesi yapılabilir. Ama bu da birçok risk barındıran bir tırmanıştır. Çukurbağ köyünden geçilerek gidilen Emli Vadisi ise sistemin içine fazla girmeden kış etkinlikleri yapmak isteyenler için daha uygun bir bölge. Çukurbağ köyünden Emli Vadisi’ne traktörle de gidilebilir.

Köyle Aladağlar arasındaki platoda ilerlerken olağanüstü Aladağlar manzarası sizi hiç yalnız bırakmaz. Yaklaştıkça dağlar o kadar büyür ki kaybolursunuz içinde. Emli Vadisi bu görkemli dağların içinde kaybolma ve keyifli kış etkinlikleri yapmak için biçilmiş kaftan. Ancak Demirkazık civarındaki riskin aynısının burada da olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

Çadırınızı kurduktan sonra Aladağlar’da keyifli bir gece geçirmek için ideal bir bölge. Emli Vadisi’nde kamp kuranlar için iki seçenek ön plana çıkıyor. Birincisi burada birkaç gün kamp kurmak. Burada birkaç gün kalarak çevredeki vadilere küçük kış yürüyüşleri yapabilirsiniz. Bu vadilerin tümünde çığ riski olduğunu ve daha içerilere girmemeniz gerektiğini sakın aklınızdan çıkarmayın. Sabah erkenden yola çıktınız mı, kış koşullarında yaklaşık bir saatlik yürüyüşle Akşam Pınarı da denilen Koca Dölek Yaylası’na gidebilirsiniz. Yürüyeceğiniz yolun büyük bir çoğunluğu ormandan geçiyor. Bu dağlarda çığ riski hiçbir zaman unutulmamalı. Bu nedenle bu etabı geçerken aralıklı yürümekte fayda var. Tur kayağınız varsa bu etabı kara batmadan rahatlıkla geçebilirsiniz. Böylece herhangi bir çığ durumunda yardım etme şansı daha fazla olabilir. Koca Dölek Yaylası Emli Vadisi’ne yaz kış tırmanmak için gelenlerin ana kamp yerlerinden biri. Yaylaya güneyden inen Parmakkaya Vadisi ve vadinin girişindeki Parmakkaya adı verilen sivri görülmeye değer.

İkinci seçenek ise kapınızı Akşam Pınarı’na taşımak. Kampınızı burada kurarak dağların bağrında bir iki gece yaşamak da olağanüstü bir deneyim olacak sizin için. Aladağlar olağanüstü bir bölge ama attığınız her adıma dikkat etmeniz gerektiğini asla unutmayın.

Fotoğraf: Aladağlar’da çadırları çevreleyen kar haziran sonuna kadar kalkmıyor (Memet Güngör).

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap