Anasayfa KeşfetGezi En Güzel Kış Rotaları

En Güzel Kış Rotaları

Atlas, 239. sayısında özel bir ekle okurlarına kış aylarının en güzel keşif rotalarını tanıtmıştı. Doğanın beyaz örtüsüne büründüğü şu aylarda kış rotalarından bir derleme hazırladık.

Hazırlayan: Yıldırım Güngör

ABANT GÖLÜ / ABANT

ABANT GÖLÜ / ABANT
Picture 2 of 19

Abant Gölü, kış denince akla ilk gelen yerlerden. Bolu il merkezinin 34 kilometre güneyinde yer alan Abant Gölü her mevsim güzel ama kışın bir başka oluyor. Yöredeki birçok göl gibi Abant da bir heyelan gölü. Toplam 125 hektarlık alanı kaplayan gölün derinliği yaklaşık 18 metre. Kış aylarında göl kenarında günübirlik kar yürüyüşleri yapabilir, tur kayağı ile daha yukarıdaki yaylalara gidebilirsiniz. Gölü çevreleyen yüksek kesimler birçok yaylaya da ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda bu yaylalara doğaseverler büyük ilgi gösteriyor. Daha çok ilkbahar ve sonbaharda yoğun ziyaretçi akınına uğrayan yaylalar kış aylarında da doğa yürüyüşçülerinin önemli etkinlik alanlarının başında. Başta göknar olmak üzere sarıçam, karaçam ve kayın ağaçlarının egemen olduğu bir ormanla çevrili göl, 1350 metre yükseklikte.

Göl sonbaharda pastel renklerle, kışın ise karla kuşatılıyor. Kış aylarında kıyıdaki patikalardan yukarı doğru tırmanmaya başlayınca karlar altındaki gölün görkemi ortaya çıkıyor. Orman içinde yamaca doğru giden patikalarda sabırla yürürseniz hem kış performans yürüyüşü yapmış olursunuz, hem de orman içinde yaşayan tavşan ve tilki gibi hayvanlara rastlayabilirsiniz. Abant Gölü havzasında bulunan yaylalardan bazılar Sakarca, Sinekli, Eskioba, Eğreltilik, Kütüklü, Örencik, Sarıyer, Güney, Sarmısak, Koyak, Delice, Çepni, Çetmi, Samat, Bulanık, Mangırlar ve Ferizli. Yükseklikleri 1300 metre ile 1550 metre arasında değişiyor. Yayla yolları genelde düzgün ama kış aylarında kapalı. Bu nedenle kışın bu yaylalara yürüyerek gitmek gerekiyor.

Yaylaların bulunduğu alanlar kamp için çok elverişli. Bu yaylalarda kış kampıyla karlı ormanlarda keşif gezileri yapabilir, tur kayağı ile uzun mesafeler kat edebilirsiniz. Bu yaylaların çoğu Doğu Karadeniz’dekilere benziyor. Aralarında ön plana çıkan yayla Sinekli. Bir ormanın kenarında kurulmuş olan yaylada evlerin çoğu ahşap. Kışın oldukça fazla kar alan yayla kış kampçılığı, kış yürüyüşleri ve tur kayağı için ideal. Her mevsim çok cazip olan yayla kış aylarında olağanüstü görüntüler sunuyor. Yayla evleri yer yer karlar altında kaybolabiliyor. Burada kamp kurarak orman içine giden yolu takip edip çeşitli kış aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

Gerek Abant Gölü kenarında, gerekse daha yukarılardaki yaylalarda kış etkinlikleri düzenleyerek olağanüstü vakit geçirmeniz mümkün. Bunun için yapacağınız tek şey önce kış malzemeleri edinmek, daha sonra da Abant’a gitmek. Doğanın çağrısına kulak verdiniz mi o size etkinliğiniz boyunca en güzel yanlarını cömertçe açacaktır.

Fotoğraf: Abant Gölü’nü göknar, karaçam ve kayın ağaçlarının ağırlıkta olduğu ormanlar çevreliyor (Fatih Özenbaş).

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap