Anasayfa KeşfetGezi Karadeniz Yolculuğu

Karadeniz Yolculuğu

“Hep Ege, hep Akdeniz… Sanki Türkiye’de başka yerde tatil yapılmazmış gibi… Biz birkaç araba peş peşe Karadeniz turuna çıkacağız. Nerede ne yiyelim? Lütfen bize yol gösterin.” Bir okurumdan gelen mail. Çok haklı.

Yazı: Mehmet Yaşin / Fotoğraf: Turgut Tarhan

Bu yolculuk için şöyle bir rota çizdim: Adapazarı, Bolu, Zonguldak, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize. Bu gezide doğa, güzellikleriyle nefesinizi kesecek. Umarım önerdiğim lezzet duraklarında da damağınızı çatlatırsınız.

İlk durağımız Adapazarı. Burada akla ilk gelen yemek “ıslama köfte”. PTT Aralığı’ndaki Köfteci İsmail ile Sakarya Caddesi’ndeki Meşhur Köfteci Mustafa Usta, bu köfteyi yapan en eski mekânlar. Biberli yağla ıslatılmış ekmek dilimleri üstünde gelen köfteler çok lezzetli.

Bolu, bildiğiniz gibi lezzetin başkenti. Benim önerilerim şöyle olacak: E5 karayolu üstündeki Mutfak Sanat Merkezi’nde Türk mutfağının en lezzetli yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Zonguldak’ta, Liman Caddesi’ndeki Düş Lokantası’nda çok lezzetli balıklar yiyebilirsiniz. Size lokantanın özel yemeği “rapana”yı öneririm. Rapana, deniz salyangozundan yapılıyor ve ilginç bir yemek.

Sinop’ta, İskele Caddesi’ndeki Saray Restoran, hem tablo gibi bir manzara hem çok lezzetli mezeler hem de taze balıklarla konuklarını ağırlıyor. Kurtuluş Caddesi’ndeki Okyanus Balık Evi de önemli lezzet duraklarından biri. Burada, iskorpit balığından yapılan güveci öneririm. Sinop’un mantısı çok lezzetlidir. Tadına bakmak isterseniz, Gezi Caddesi’ndeki Teyze’nin Yeri’ne gitmeniz gerekir. Sinop’a kadar gitmişken, Şen Pastanesi’ne de uğrayıp revanisini tadın.

Samsun denince akla pide gelir. Benim önereceğim adres, Gülhan Tesisleri olacak. Burada Bafra pidesinin tadına bakmalısınız. Denizin üstünde balık yemeye niyetlenirseniz, Batıpark’taki Cemo’nun Yeri’ni öneririm.

Ordu’da, bütün kenti tepeden seyretmek isterseniz, Boztepe’ye çıkmanız lazım. Buradaki Boztepe Restoran, manzaranın yanı sıra lezzetli yemekler de sunuyor. Mevsim otlarıyla yapılan mıhlamanın tadına mutlaka bakmalısınız. Denizin üstünde yer alan Midi Restoran’da da yöre yemeklerini yemek mümkün. Fatsa’da ise Hünkâr Restoran’ı öneririm. Buranın kaburga kebabı, damakta unutulmaz tatlar bırakıyor. Sahil Caddesi’ndeki Saadet Hanım Bizim Lezzetler Lokantası’nda da Gürcü mutfağı ile tanışabilirsiniz.

Giresun’da, Atatürk Caddesi’ndeki Çağla Pide’de, kendinize unutulmaz bir ziyafet çekebilirsiniz. Trabzon’da, Tophane Hamam Sokak’taki Tarihi Kalkanoğlu Pilav, bence Karadeniz kıyısının en önemli lezzet duraklarından biri. Burası köfte severlerin mutlaka uğraması gereken bir adres. Akçaabat’ta Samsun Caddesi’ndeki Saray Restoran için, Karadeniz’in en zengin mönüsüne sahip lezzet durağı diyebilirim. Değişik lezzetleri tanımak isteyenler için en doğru adreslerden biri. (Trabzon’un yerel lezzetlerine ilginiz varsa Lezzet Dergisi’nin hazırladığı Trabzon yemekleri listesine göz atın)

Rize’nin önemli lezzet duraklarından biri Evvel Zaman. Burada yörenin en lezzetli yemeklerini tatmak mümkün. Benim önerilerim: Hamsili pilav, hamsili ekmek ve Laz böreği. Rize’ye gelmişken, Çayeli’ne uzanıp, çok lezzetli kuru fasulyenin tadına mutlaka bakmak gerekir. İlçede bu konuda iki önemli lokanta var: Birincisi Hüsrev Lokantası, diğeri ise Lale Lokantası. Her ikisinde de kuru fasulye insanın damağını çatlatıyor.

Fotoğraf: Ordu Mersinköy Limanı, Karadeniz kıyı şeridinde enfes manzara sunan noktalardan biri.

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap