Anasayfa KeşfetGezi Bisikletle Keşif Rehberi

Bisikletle Keşif Rehberi

Ayşegül Parlayan Özalp

Atlas dergisi haziran sayısında okurlarına “Pedalla Türkiye” kitabı armağan ediyor. Atlas’ın bisikletle keşif rehberi, her seviyeden bisikletçiye 45 muhteşem rota seçeneği sunuyor. Fotoğraflı özel kitap günübirlik ve uzun parkurlar olmak üzere iki bölüm içeriyor; kilometre bilgilerini, yükseklikleri, güzergâhtaki kültür ve doğa varlıklarını ayrıntılı olarak anlatıyor. İstanbul yakınındaki parkurlar, Gelibolu Yarımadası, Gökova Körfezi, Fethiye, Kapadokya, Kastamonu ormanları, Doğu Karadeniz yaylaları ve daha birçok başlık Atlas’ın haziran ekinde. Sizin için Bisikletle Keşif Rehberi’nden  Marmara Bölgesi’nin en iyi 14 bisiklet rotasını seçtik.

 

Ümraniye – Polonezköy – Riva – Kavacık (66 km.)

Görece daha az bir trafik akışına sahip olan bu parkur, Polonezköy ve günümüzde giderek daralan ormanlardan geçerek Karadeniz kıyısındaki Riva’ya ulaşıyor. Rotanın bitim noktası ise Kavacık semti. Ümraniye veya Kavacık yerleşimlerinden biri, isteğe bağlı olarak başlangıç noktası seçilebilir.

Güzergâh Ümraniye-Çekmeköy-Polonezköy-Paşamandıra Göleti-Riva-Alitoğrafbahadır-Mahmutşevketpaşa-Zerzavatçı-Görele-Kavacık etaplarından oluşuyor. Çok az bir kısmı toprak yol olan parkurun büyük bölümü asfalt. Çekmeköy-Polonezköy-Paşamandıra Göleti arasında küçük rampalar mevcut. Polonezköy civarının yoğun orman dokusuna sahip olması sebebiyle rotanın en güzel bölümü olarak nitelenebilir. Görele yerleşimi kavşak noktası ile Riva arasındaki etabın, gidiş-dönüş şeklinde iki kez geçildiğini hatırlatalım.

Yeşile özlem duyan İstanbulluların haftasonu kaçamak adresleri arasında Riva ve Polonezköy ön sıralarda yer alıyor. Çayağzı olarak da anılan Riva, uzun kumsalı ve etrafında tesisler sıralanan deresiyle ünlü. Yerleşim merkezinde eski bir kale kalıntısı yükseliyor.

İpuçları:
-Ümraniye’den başlayanların görece daha az yokuş çıkacağını belirtelim.
-Hafta sonu güzergâhın trafik yoğunluğu arttığı için, olanağı bulunanların rotayı hafta ortası denemelerini tavsiye ederiz.

Fotoğraf: Ersin Demirel

 

Adalar Turu (28 km.)

İstanbul’un Adalar ilçesi Kartal ile Maltepe sahillerinin karşısında sıralanıyor ve Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Sivri, Yassı, Kaşık ve Tavşan adalarından oluşuyor.

Bahar aylarından itibaren İstanbulluların akınına uğrayan adalar, hem kültürel mekânları hem de temiz plajlarıyla şehrin önemli ziyaret noktalarından biri.

Kentte yaşayan birçok kişinin keyifle pedal çevirdiği Adalar bisiklet güzergâhı, dört kilometrelik Kınalı, dört buçuk kilometrelik Burgaz, yedi kilometrelik Heybeli ve 12 kilometrelik Büyükada parkurlarından oluşmakta. Tüm rotayı bir gün içerisinde tamamlayabilmek için erkenden yola çıkmak ve adalar arasındaki vapur-motor seferlerini takip etmek gerekiyor.

İsteyenler sadece Büyükada parkurunu seçerek ada üzerindeki Aya Yorgi Tepesi’ni ve koyları gezebilir. Rotanın en yüksek noktası, deniz seviyesinden 81 metre yükseklikte yer alıyor. Trafiğin yoğun olmaması ve manzaralarla dolu bir yolculuk sunmasından dolayı bisikletlileri cezbeden bir rota olduğunu belirtelim. Zaten faytonlar ve bisikletler dışında motorlu taşıt çok az.

Büyükada’da Aya Yorgi Kilisesi, Hiristos Manastırı, Yörük Ali ve Prenses plajları; Heybeliada’da Aya Triada Manastırı Ruhban Okulu, İnönü Evi ve Hüseyin Rahmi Gürpınar müzeleri, Çam Limanı, Değirmen Koyu; Burgazada’da Sait Faik Müzesi, Kalpazankaya Plajı; Kınalıada’da ise Sirakyan Evleri, Ayazma Koyu görülmesi gereken yerler arasında. Adalar’a Eminönü, Kabataş, Kadıköy ve Bostancı’dan vapur ve deniz otobüsü seferleri yapılıyor.

İpuçları:
-Yola çıkmadan önce kış ve yaz tarifelerinin güncellenmiş halini takip etmeniz gerektiğini hatırlatalım. Dört adada da bisiklet kiralayabilirsiniz. Büyükada ve Heybeliada’da konaklama olanağı mevcut.

Fotoğraf: Aramis Kalay

 

Kadıköy – Pendik (27 km.)

Sadece bisikletçilere tahsis edilerek düzenlenen Türkiye’deki ilk bisiklet parkurlarından Kadıköy-Pendik rotası, İstanbul’un güney kıyılarını kat ediyor. İki bisikletin yan yana sürülebileceği genişlikteki parkur, üzerine çizilen sarı bisiklet simgesiyle rahatlıkla takip ediliyor. Söz konusu rotanın herhangi bir zorluğu yok. Parkur, deniz seviyesinde ilerliyor ve yokuşu bulunmuyor.

Önerdiğimiz rota Kadıköy-Moda-Yoğurtçu Parkı-Kalamış-Fenerbahçe-Caddebostan-Erenköy-Suadiye-Bostancı-Küçükyalı-İdealtepe-Maltepe-Dragos-Kartal-Pendik mevkilerini kat ediyor. Güzergâh boyunca deniz doldurularak elde edilen ve peyzaj düzenlemesi yapılmış birçok yeşil alandan ve plajdan geçeceksiniz.

İstanbul’da yaşayan bisiklet tutkunlarının en çok tercih ettiği rota, Kadıköy Vapur İskelesi’nden başlıyor. Moda üzerinden Yoğurtçu Parkı’na ulaşan parkur, Fenerbahçe-Caddebostan arasında bir süreliğine sahilden uzaklaşıyor. Deniz kıyısına yeniden kavuştuğunuzda yukarıda sözünü ettiğimiz bisikletçiler için belirlenmiş özel parkura giriyorsunuz.

Spor sahaları, parklar, yeşil alanlar, kafeler, küçük kumsallar, mendirekler arasında dalgalarda salınan balıkçı kayıkları eşliğinde süren yolculuk Bostancı’dan sonra görece daha sakin bir güzergâha dönüşüyor. Maltepe’ye ulaştığınızda artık sağınızda Marmara Denizi’ni süsleyen Adalar manzarası eşliğinde sürüyorsunuz bisikletinizi. Son bölümde Kartal’ın ardından 27. kilometrede vardığınız Pendik’te etkinlik sona eriyor. Sahilin bundan sonraki bölümünde tersaneler yer alıyor. Yol boyu sıralanan kafelerin birinde mola verebilir, yorulduğunuz ya da anın tadına varmak istediğinizde parklardaki çimlerde dinlenebilirsiniz.

İpuçları:
– Ne yazık ki bazı kişiler bisiklet yoluna kırık cam parçaları atıyor. Lastiklerinize zarar gelmemesi ve herhangi bir kaza riskine karşı bisiklet sürerken dikkatli olmanız gerekiyor.

Fotoğraf: Ersin Demirel

 

Avrupa’nın göbeğinden ülkemize uzanan bir orman hattı: Belgrad Ormanı (20 km.)

Önereceğimiz bisiklet parkuru Bahçeköy merkezden başlayıp orman içerisinde bir daire çizdikten sonra tekrar Bahçeköy’e dönüyor. Giriş kapısından ormanlık alana daldıktan sonra sağdaki yola girerek Valide Sultan Göleti’nin etrafını dolaşıyoruz. Ardından II. Mahmut Bendi yanından geçerek Gümüşdere yolundan güney yönünde ilerliyoruz. Biraz ileride sağımızda görüş alanımıza giren Kömürcü Bendi’nin yanından geçip Neşet Suyu’na erişiyoruz.

İsteyenler Büyük Baraj etrafındaki yürüyüş güzergâhını kullanarak parkuru uzatabilir.
Yaklaşık 83 metre irtifada bulunan Bahçeköy’den başlayan rotanın en yüksek noktası 212 metre. Sürekli alçalıp yükselen güzergâh üzerindeki rampalar pek yorucu değil. Belgrad Ormanı içerisinde sekiz kilometrelik özel bir bisiklet parkuru yer alıyor. Belgrad Ormanı’na ulaşım oldukça kolay.

İpuçları:
– Hafta sonları aşırı kalabalık, o nedenle zamanı olanlar hafta içinin sakinliğinden yararlanabilir. Bu arada Büyükdere-Bahçeköy arasında altı buçuk kilometrelik özel bisiklet yolu bulunduğunu hatırlatalım.

Fotoğraf: Erdem Kırımlı

 

Dünyanın en büyük metropollerinden birinde pedallamak: İstanbul Tarih Turu (27 km.)

Tarihi yarımada ile birlikte Haliç çevresindeki kültürel ve tarihi mekânları ziyaret eden bisiklet rotası, hemen herkesin katılabileceği bir etkinlik. Kabataş’a kadar deniz seviyesinden devam eden parkurun tek rampası Dolmabahçe-Gümüşsuyu-Taksim arasında.

Güzergâh Koç Müzesi-Miniatürk-Alibeyköy-Eyüp-Eminönü-Cankurtaran-Sultanahmet Meydanı-Ayasofya-Gülhane Parkı-Sarayburnu-Galata Köprüsü-Karaköy-Tophane-Fındıklı-Dolmabahçe Sarayı-Gümüşsuyu-Taksim-Galata Kulesi’nden geçiyor.

Parkur, Hasköy’deki bir sanayi müzesi olan Koç Müzesi’nden başlıyor. “Altın Boynuz” olarak da anılan Haliç kıyısını takip ederek Türkiye’nin doğal ve tarihi mekânlarının küçük replikalarını görebileceğiniz Miniatürk’e ulaşıyor. Daha sonra Kâğıthane Deresi’nden karşıya geçerek Emniyet mahallesine varılıyor. Bu noktada önünüze çıkan Alibeyköy Deresi geçilerek güneybatıya yöneliniyor.

Bu kez Haliç’in batı kıyısından pedal çeviriyorsunuz. Kentsel dönüşümün yoğun şekilde gerçekleştiği Silahtarağa sonrasında Eyüp’e erişiliyor. Kaslarına güvenenler 58 metre rakımdaki Piyer Loti’ye tırmanarak Haliç manzarasını seyredebilir. Yokuşu göze alamayanlara önerimiz bisikletlerini bağlayıp teleferikle Piyer Loti Tepesi’ne çıkmaları. Yorgunluk çayı sonrası Eyüp Sultan Cami gezilebilir.

Rotanın devamında Ayvansaray, Balat ve Fener mahalleleri geçilerek eski Tekel Fabrikası’nın bulunduğu Cibali’ye ulaşılır. Devamında Unkapanı Köprüsü altından, İstanbul’un kalbinin attığı Eminönü’ne varılıyor. Sirkeci’de sahilden ayrılan rota, Cankurtaran semtindeki tarihi evlerin arasından Sultanahmet Meydanı’na çıkar. Ayasofya önünden Gülhane Parkı’na inen güzergâh tekrar Marmara Denizi sahiline erişip Galata Köprüsü üzerinden Karaköy Meydanı’na varır. Tophane, Fındıklı, Kabataş, Dolmabahçe Sarayı sonrasında Gümüşsuyu rampasına varan bisiklet parkurumuz İstiklal Caddesi ve Tünel üzerinden Galata Kulesi’nde son bulur.

İpuçları:
-Rotayı, yolların tenha olduğu pazar sabahlarının erken saatlerinde denemenizi tavsiye ederiz.
-İstanbul tarih turunu tamamlayanlar, bildikleri mekânların yanı sıra Tophane Saat Kulesi, üniversiteye dönüşen Cibali Tekel Fabrikası, kültür merkezi olarak kullanılan Sütlüce Mezbahası gibi pek çok eski yapıyı da görebilir.
-Galata Kulesinin balkonundan kat ettiğiniz tüm rotayı görebilirsiniz.

Fotoğraf: Turgut Tarhan

 

Şelale manzaralı Yalova Bisiklet Parkurları

Kuzeyi Marmara Denizi, güneyi ise Samanlı Dağları’yla kuşatılmış Yalova ilinde pek çok alternatif bisiklet rotası mevcut. İstanbul-Yalova deniz otobüsü bağlantısı, hafta sonu birçok bisikletseverin buraya gelmesini sağlıyor. İşte milli bisikletçilerimizden Kamil Alev’in sizler için hazırladığı dört rota.

1. Huzurlarınızda Yalova-Çiftlikköy-Taşköprü-Kabaklı-Denizçalı-Ahmediye-İlyasköy-Örencik-Tevfikiye-Sermayecik-Burhaniye-Çukurköy-Dereköy-Laledere-Gacık-Kazımiye-Yalova hattında 65 km’lik bir parkur.

Mavi-Yeşil Yol güzergâhını izleyen parkur, Yalova merkezinden başlayarak ring yapıyor. Samanlı Dağları eteklerindeki köyler arasında huzurlu bir yolculuk. Yeşil-Mavi Yol tabelaları, rota konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

2. Yalova Gökçe Barajı Dağ Bisikleti Rotası (46 km.): Samanlı Dağları’nın eteğindeki Haydariye köyü ile Üvezpınar köyü arasındaki vadi takip edilerek Gökçe Barajı Göleti etrafında tur atılıyor. Önce Yenimahalle yakınlarındaki Kurtköy odun deposuna varılıyor. Sonra Gökçe Barajı çevresi geçilerek, Nacaklı Deresi üzerinden Sudüşen Şelalesi güzergâhındaki alabalık tesisine bağlanılıyor. Etkinlik süresi yaklaşık dört beş saat.

3. Suduşen Şelale Rotası (48 km.): Yalova ili Termal ilçesi Üvezpınar köyü sınırları içinde bulunan Sudüşen Şelalesi, doğaseverlerin en çok ziyaret ettiği mekânlardan biri. Yalova merkezden başlayan rota tamamen asfalt bir yolda ilerleyerek şelaleye erişiyor. Üvezpınar köyünden nispeten zorlu bir tırmanışla başlayan rota, yeşilliği bol bir bitki örtüsünden geçerek şelaleye varıyor. Aynı zamanda piknik alanı olan şelalenin yaz aylarında serinlemek isteyenlerin yüzmek için faydalandığı bir de göleti var.

4. Erikli Şelalesi- Dipsiz Göl- Delmece Yaylası Bisiklet Rotası (34 km.): Yalova-Teşvikiye köyü bisiklet için başlangıç noktası seçilebilir. İlk etap çok hafif bir yokuşla başlayarak alabalık tesislerinden sonra yavaş yavaş artmaya başlayan bir eğimle yükselir. Yaklaşık 30-35 dakika tırmanıştan sonra yol nispeten daha hafif seyrediyor. Tepe noktasına erişince çeşmede kısa bir mola verebilir ya da Erikli Yaylası çevresindeki şelaleleri gezebilirsiniz. Geniş bir düzlüğe kurulmuş yayla, bisiklet meraklılarının kamp atacakları mükemmel bir mekân.

Delmece Yaylası’na çıkılan yolu tercih edenler Kent Ormanı’ndan iki buçuk kilometre uzaktaki Büyük Dipsiz Göl ile yine Kent Ormanı’ndan dört kilometre mesafedeki Küçük Dipsiz Gölü’ne uğrayabilir. Bursa üzerinden gelecek olanlar için tamamı asfalt yol olan Bursa-Gemlik-Hayriye-Selimiye Köyü Yeşil-Mavi Yol güzergâhını takip ederek Delmece Yaylasına varabilir.

İpuçları:
– Selimiye köyünden Delmece Yaylası’na gidilen yol üzerinde, uçak kazasında hayatını kaybeden ünlü müzisyen Onno Tunç anıtı bulunuyor.

Fotoğraf: Ersin Demirel

 

Osmanlı ve Bizans izinde bir doğa rotası: İznik Gölü (84 km.)

Türkiye’nin beşinci, Marmara Bölgesi’nin ise en büyük doğal gölü olan İznik Gölü, Bursa il sınırları içerisinde yer alıyor.

Günübirlik bisiklet rotası, İznik ilçesinden başlayıp geniş bir daire çizerek tekrar başlangıç noktasına geri dönüyor. Neredeyse tamamı göl kıyısından ilerleyen rotanın, kayda değer önemli bir rampası bulunmuyor. Parkur İznik-Çakırca-Boyalıca-Yeni-Keramet Ilıcası-İzzetkahya Çiftliği-Örnekköy-Gölyaka-Dutluca-Sölöz-Paşapınar-Narlıca-Aşağı Güllüce-Çınaraltı-İznik güzergâhını izliyor.

Yaklaşık 90 metrelik bir yükseklikten başlayan rotanın en yüksek noktası, belli yerlerde 200 metrelik irtifaya erişen yokuşlara çıkıyor. Kuzey kıyılarda piknik sahaları, turistik tesisler, genelde yayın ve sazan bulabileceğiniz balıkçı lokantaları sıralanıyor. Güney kıyılarda ise Osmanlı Beyliği’nin ilk yerleşimlerinden şirin köyler yer alıyor. İki katlı cumbalı ahşap evler, geleneksel mimariyi yansıtıyor. Yolculuğunuz sırasında aynı zamanda önemli bir sulak alan olan İznik Gölü’nde çeşitli kuş türlerine rastlayabilirsiniz.

İpuçları:

– Kuş gözlem merakı olanlar dürbünlerini yanlarından ayırmasın.
– Çinileriyle ünlü İznik’te Ayasofya Müzesi, Roma Tiyatrosu, İznik Kilisesi, 1. Murat Hamamı, Süleymanpaşa Medresesi, Aziz Tryphonos Kilisesi, Yeşil Cami, İznik Müzesi gibi mekânları görebilirsiniz.

Fotoğraf: Ersin Demirel

 

Yüzme – bisiklet bir arada: Kapıdağ Yarımadası (95 km.)

Bakir koyları ve doğal plajlarıyla Marmara Bölgesi’nin özel mekânlarından biri olan Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir sınırları içerisinde. Alabildiğine sakin, doğayla iç içe bir yolculuk vaad eden rota, deniz kenarından yarımadayı turlayarak başlangıç noktamız olan Erdek beldesine dönüyor. İsteyenler fazladan 10 kilometrelik bisiklet sürüşünü göze alarak parkuru Bandırma ilçesinde sonlandırabilir.

Özellikle İstanbul’da yaşayan bisiklet sevdalılarının düşlerini süsleyen günübirlik yarmada turu Erdek-Ocaklar-Narlı-İlhan-Doğanlar-Turan-Ormanlı-Ballıpınar-Çayağzı-Çakıllı-Karşıyaka-Tatlısu-Erdek etaplarından oluşuyor.

Bir bölümü toprak yollardan geçen rotanın hatırı sayılır rampaları bulunduğunu anımsatalım. Ancak çıkılan her yokuşun en yüksek noktasında nefis bir Marmara Denizi ve bakir koylar manzarası bulunması sizi kesinlikle motive edecek.

Erdek’ten pedal çevirmeye başlandığında solumuzda Paşalimanı Adası ile ancak güneybatı kıyılarını görebildiğimiz Marmara Adası yer alacak. Narlı’dan sonra rota, sert iniş ve çıkışlara dönüşüyor. Bir burundaki deniz fenerinin ardından kuzeye yöneliyoruz. Köylerin bir kısmında 1924 mübadelesi sonrası gelen Selanik göçmenleri, bir kısmında ise Pomak göçmenler yaşıyor.

Eğridere (Bağlar) mevkiine gelindiğinde yolun sağ tarafında kayalara oyulmuş merdivenle çıkılan bir sunak, rotanın sürprizleri arasında. Karşıyaka köyünün çıkışındaki yokuşun, günün son rampası olduğunu belirtelim. Karşı sahilde Bandırma yerleşiminin siluetini görebilirsiniz artık. Kıyıya paralel ilerleyen yol Tatlısu ve Aşağıyapıcı köylerinin ardından Bandırma-Erdek karayoluna kavuşuyor ve yolun sonuna geliniyor.

İpuçları:
– Doğanlar, Ballıpınar, Çayağzı, Çakıllı ve Karşıyaka köyleri arasında sayısız doğal plaj yer alıyor, mayosu yanında olanlar yüzme molası verebilir.
– Söz konusu bisiklet rotasını daha kısa kat etmek isteyenler Ballıpınar-Yukarıyapıcı-Kirazlı Manastırı-Belkıs-Erdek güzergâhını tercih edebilir. Bandırma-Erdek arası 11 kilometre. Bandırma’dan İstanbul’a feribot seferleri mevcut.

Fotoğraf: Ersin Demirel

 

Ege’nin eşsiz kıyılarına açılan kapılar ve Gelibolu Tarihi Alanı (114 km.)

Tarihi yarımada ile birlikte Haliç çevresindeki kültürel ve tarihi mekânları ziyaret eden bisiklet rotası, hemen herkesin katılabileceği bir etkinlik. Kabataş’a kadar deniz seviyesinden devam eden parkurun tek rampası Dolmabahçe-Gümüşsuyu-Taksim arasında.

Kuzeydoğu-güneybatı ekseninde uzanan Gelibolu Yarımadası üzerinde yol alan bisiklet rotamız Gelibolu-Fındıklı-Değirmendüzü-Tayfurköy-Karainbeyli-Yolağzı-Beşyol-Küçük Anafartalar-Büyük Anafartalar-Suvla Koyu (Tuz Gölü)-Arıburnu-Anzak Koyu-Kabatepe-Kum Limanı-Seddülbahir-Çanakkale Şehitlik Anıtı-Kilitbahir-Eceabat güzergâhlarından geçiyor.

Dileyenler rotayı Eceabat-Küçük Anafartalar-Büyük Anafartalar-Suvla Koyu (Tuz Gölü)-Arıburnu-Anzak Koyu-Kabatepe-Kum Limanı-Seddülbahir-Çanakkale Şehitlik Anıtı-Kilitbahir-Eceabat etaplarını izleyerek 94 kilometrede tamamlayabilir. Çok fazla rampası bulunmayan parkur, deniz seviyesinden başlıyor ve en fazla 210 metreye tırmanıyor.

Rotanın büyük bir bölümü 33 bin hektarlık Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı içerisinde ilerliyor. Alan, Birinci Dünya Savaşı sırasındaki kara ve deniz savaşlarının anısına 1973 yılında milli park ilan edildi. Savaşın acı anıları ve ölen onbinlerce askerin hatırasına dikilen anıt ve şehitlikler, bisiklet yolculuğunuza kılavuzluk ediyor. Neredeyse her kilometrede bir anıtla karşılaşacak, top mermilerinin sığ sularında göründüğü doğal plajlardan geçeceksiniz.

Çanakkale Boğazı girişinde gökyüzüne uzanan 40 metre yüksekliğindeki Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın yanı sıra Namazgâh Tabyası, Mecidiye Şehitliği, Onbaşı Seyit-Cape Hellas-Nuri Yamut-Alçıtepe Garnizon-Conkbayırı-Kanlısırt-Çimentepe-Anzak gibi anıtlar ile Kilitbahir ve Seddülbahir kaleleri, rotanın tarihi mekânlarının başlıcaları.

Rotamız Gelibolu ilçesi güney çıkışındaki benzin istasyonundan sağa (batıya) dönerek köy yollarını izliyor. Kavaklı köyünden güneye yönelen parkur Fındıklı, Değirmenözü, Tayfur ve Uzunhızır baraj göletlerini geçerek tarihi alana ulaşıyor.

Küçükanafartalar köyü çıkışından itibaren Ege Denizi Saroz Körfezi’ne erişen güzergâh, bu noktadan sonra sürekli kıyı şeridini izlemekte.

İpuçları:
– Alan içindeki hemen hemen tüm anıt, abide ve şehitliklerin yanı sıra yüzme molası verebileceğiniz birçok koyu ziyaret eden rotanın en güzel bölümlerinden biri Seddülbahir’deki Çanakkale Mehmetçik Deniz Feneri ile Morto Koyu’ndaki Çanakkale Şehitleri Abidesi mevkileri.

Fotoğraf: Ersin Demirel

 

Yalnız ve güzel denizimiz Marmara (659 km.)

Büyük kentlerden uzaklaşıp doğanın sakinliğine kavuşmak için sabırsızlananlara önereceğimiz rota, yaklaşık 1189 kilometrelik kıyı uzunluğuna sahip Marmara Denizi sahillerini takip ediyor. Yalova-İzmit-İstanbul arasına konumlanan İzmit Körfezi ve denize paralel uzanan İstanbul-Tekirdağ hattındaki yoğun E-5, bisiklet rotamızın dışında kalıyor. Tekirdağ’dan başlayacak rota Çanakkale, Balıkesir ve Bursa illerinde geniş bir daire çizerek Yalova ilinde sona eriyor.

Genel olarak sahil şeridini izleyen rotanın en önemli rampası, Trakya düzlüğünün güneydeki en önemli yükseltisi olan 550 metrelik Ganos Dağı tırmanışı.

İpuçları:
-Kumbağ-Uçmakdere, Aksaz-Karabiga, Yenice-Kurşunlu ve Kapıdağ Yarımadası güzergâhları, rotanın en güzel etapları arasında.
-Parkurun Lapseki-Çınardere ile Sinekci-Edincik bölümü şehirlerarası karayolundan geçiyor. Bu etaplar yoğun trafik nedeniyle oldukça sevimsiz. Hemen her ilçe ve beldede otel-pansiyon konaklama, lokanta ve bisiklet tamircisi olanakları mevcut.
-Parion (Kemer), Priapos (Karabiga), Kyzikos (Erdek) Daskyleion (Eğerce), Tirilye (Zeytinbağ) rotanın tarihi mekânları arasında.
-Çanakkale Boğazı’nı geçebilmek için Gelibolu-Lapseki arasında feribot, Koçaçay Nehri’ni aşabilmek içinse Boğaz-Ekinli arasında balıkçı sandallarını kullanmanız gerekiyor.

Fotoğraf: Ersin Demirel

 

Düzce – Yedigöller – Bolu (76 km.)

Önereceğimiz bisiklet rotası, ormanın yeşil dokusu ve gökyüzünün maviliği eşliğinde keyifli bir yolculuk serüveni sunuyor. Tamamı orman içinden geçen rota, oksijen deposu bir ortamda yol almasının yanı sıra eşsiz manzaralarıyla bisikletçileri heyecanlandıran, Türkiye’nin en güzel parkurlarından biri. Bahar aylarında yeşil, sonbahar mevsiminde ise sarı, yeşil, kahverengi, kızıl başta olmak üzere bir renk cümbüşüne dönüşen bölge, büyüleyici bir güzelliğe sahip.

Doğaseverlerin en çok rağbet ettiği yerlerden biri olan Yedigöller Milli Parkı, heyelan sonucu oluşan yedi gölü ve yoğun bitki örtüsüyle biliniyor. Her mevsim farklı bir güzellik sergileyen milli parka Bolu il merkezi, Yeniçağa-Mengen-Yazıcık veya Düzce ili Yığılca ilçesinden ulaşabilmek mümkün. Son iki güzergâhın yaklaşık 30 kilometrelik bölümünün stabilize olduğunu belirtelim.

Rotamız Düzce il merkezine 38 kilometre uzaklıkta bulunan denizden 350 metre yükseklikteki Yığılca ilçesinden başlıyor. Hasanlar Barajı, Saklıkent Şelalesi ile Sarıkaya ve Gökçekaya mağaraları ilçenin doğal güzellikleri arasında öne çıkanlar.

Etrafı dağlarla çevrili Yukarı Melendere havzasına konumlanan Yığılca çıkışından hemen sonra ormanlık alana giren güzergâh yavaş yavaş yükselmeye başlıyor. Dingin bir ortamda bisiklet sürerken sadece yaprakların rüzgârdaki hışırtısı ve lastiklerin yolda çıkardığı cılız ses yankılanacak kulaklarınızda. Yaklaşık 1200 ve 1500 metrelik iki rampa tırmanan bisiklet rotamız, Mengen’den gelen yola katılarak 850 metre irtifadaki Yedigöller Milli Parkı’na ulaşıyor.

Parkurun devamında Kapankaya Seyir Terası’na kadar son rampayı çıkmak durumundasınız. Rota 76 kilometrenin sonunda 737 metre rakımındaki Bolu il merkezinde sona eriyor.

İpuçları:
– Bu rotayı iki günlük etkinliğe dönüştürmek isteyenlere önerimiz 66 kilometrelik Bolu-Mudurnu-Abant Gölü güzergâhını denemeleri. Konaklama için Bolu il merkezindeki tesisleri kullanabilirsiniz.
– Deringöl, Büyükgöl, Nazlıgöl, Seringöl, Kurugöl, Sazlıgöl ve İncegöl’den meydana gelen göller bölgesinde isteyenler uzun bir mola verebilir. Doğanın tadını çıkarmak için rotayı iki günlük etkinlik olarak düşünenler ise milli park alanındaki göllerde kamp yapabilir.

Fotoğraf: Ersin Demirel

 

Şile – Ağva – Karadeniz Ereğlisi (206 km.)

Doğanın sonsuz dinginliği, Karadeniz’in ıssız sahilleri eşliğinde pedal çevireceğiniz hoş bir yolculuk. Rota süresince Şile-Kabakoz-İmrenli-Bozkoca-Şuayipli-Kurfallı-Ağva-Bağırganlı-Kumcağız Koyu-Sarısu Plajı-Kerpe-Kefken-Cebeci-Çamkonak-Babalı-Başoğlu-Camitepe-Denizköy-İhsaniye-Karasu-Yalı-Kocaali-Melenağzı-Karaburun-Paşalar-Kalkın-Akçakoca-Kocaman-Alaplı-Karadeniz Ereğlisi güzergâhını izleyeceksiniz. Kondisyonunuza göre iki veya üç günlük bir etkinlik.

Yaklaşık 40 kilometrelik Şile-Ağva arası bol virajlı ve manzaralı bir etap. Bağırganlı sonrası orman içi toprak yola dönüşen güzergâh, Kocaeli’nin Kerpe ve Kefken tatil beldelerine uğruyor. İlk geceyi konaklama için pek çok otel ve pansiyon bulunan Kerpe veya Kefken’de geçirebilirsiniz. Ertesi gün yola çıktığınızda önce Babalı Plajı’nı hedefleyin. Kumsala eriştikten sonra önünüzü kesen dere yatağını bisikleti omzunuza alarak geçmek durumundasınız. Aksi takdirde Başoğlu’na ulaşmak için Babalı-Arifoğlu köyleri güzergâhını takip ederek fazladan 15 kilometre yapmak zorunda kalacaksınız.

Artık solunuzdaki Karadeniz’e paralel uzanan düz bir hatta pedal çeviriyorsunuz. Sakarya ilinin yazlık beldesi olan Karasu ilçesi, rotanın en kalabalık üç yerleşiminden biri. Daha sonra İhsaniye beldesine yaklaştığınızda, bir köprü aracılığıyla uzun yolculuğu sonrası Karadeniz’e dökülen Sakarya Nehri üzerinden geçiliyor. Kocaali yerleşimine varıldığında ise bir süre deniz kenarından ayrılarak, rotanın en önemli rampasına ulaşılıyor. Fındık bahçeleri arasından akıp giden yokuşlar sizi, Karadeniz’in mavi bayraklı plajına sahip Akçakoca’ya ulaştıracak.

Rotanın son bölümünü oluşturan Akçakoca-Karadeniz Ereğlisi etabı, maden taşıyan kamyonların stres yaratan varlıkları nedeniyle bir parça zorluk içeriyor. Ayrıca yolun bozuk olduğunu belirtelim. Yine de sağ tarafınız orman yeşili sol tarafınız ise Karadeniz’in koyu laciverdi eşliğinde 40 kilometrelik son etabı tamamlayabilirsiniz. Demir-çelik fabrikası ve çileğiyle meşhur Karadeniz Ereğlisi’nde Cehennemağzı Mağaraları gezilebilecek mekânların başında geliyor. İlçeden Düzce veya İstanbul’a otobüs seferi bulabilirsiniz.

Fotoğraf: Ersin Demirel

 

Doğaya dair bütün düşlerinizi karşılayacak Yenice Ormanları (69 km.)

Yenice Ormanları rotası, üzerinizde kolay kolay unutamayacağınız izler bırakacak. Özellikle sonbahar aylarında renk cümbüşüne dönen orman dokusu, alan içerisindeki anıt ağaçlar, Arboretum, Eğriova Göleti rotamızın öne çıkan doğal güzellikleri arasında.

Tamamı toprak orman yollarını izleyen rota, Yenice ilçesine beş kilometre mesafedeki Kent Ormanı’ndan başlayarak İncebacaklar-Aslandibi-Darıyazısı-Şekermeşe-Meri Sapağı-Sorgun Yayla-Kuyrukkaya Geçidi-Eğriova Göleti-Belen Yayla-Subatan Yaylası-Arboretum etapları sonrası ring yaparak başlangıç noktasına ulaşıyor. Kent Ormanı 152, Arboretum 1295 metre irtifada bulunuyor. Rotanın en yüksek noktası ise 1560 metrelik Kuyrukkaya geçidi.

Eğer Kent Ormanı’ndan başlarsanız daha fazla yokuş çıkmak zorunda kalacağınızı hatırlatalım. Özellikle bahar aylarında orman yolları fazla yağış aldığından dolayı çok çamurlu, bu nedenle bazı bölgelerde bisiklet sürmekte zorlanabilirsiniz. Tomrukların kimi zaman yolları kapadığı bölgelerde bisikletinizi elinize almak durumunda kalabilirsiniz.

Kent Ormanı-İncebacaklar arasındaki beş kilometrelik bölüm asfalt. Bu etapta Şeker Kanyonu’nun yarattığı etkileyici coğrafi oluşum eşliğinde pedal basacaksınız. Köy çıkışındaki sapakta soldaki yolu tercih etmelisiniz. Darıyazısı ve Şekermeşe orman depolarında görevlilere rastlarsanız çay içme şansına sahipsiniz.

Meri kavşağındaki dört yola ulaştığınızda, soldaki yolu seçerek yükselmeye başlayın. Sorgun Yaylası’ndaki çeşmede sularınızı tazeledikten sonra, yürüyüş rotası tabelasının işaret ettiği yola girerek Kuyrukkaya Geçidi’ne kadar rampa tırmanacaksınız. Bu yorucu etabın ödülü yemyşil orman denizi ortasındaki Eğriova Göleti olacak. Molanızın ardından yeniden yola koyulduğunuzda Belen Yaylası’nda başka bir ayrım noktasına erişeceksiniz. Yine soldaki yolu seçerek toprak yolda ilerleyin. Kısa bir süre yükselen rota, anıt porsuk ve Türk fındığı ağaçlarının yanından geçerek Arboretum’a varacak. Son bölümde Yenice-Karabük asfaltına kadar yokuş aşağı inerek başlangıç noktanız olan Kent Ormanı’na dönebilirsiniz.

İpuçları:
-Ayrıca İşletme Şefliği’nin izin verdiği alanlardaki ağaç kesimlerine dikkat etmelisiniz.
-Günübirlik rotayla yetinmeyenlere önerimiz Bolu ili Mengen ilçesi yakınlarındaki Bürnük Göleti’nden Yenice Ormanları’na giriş yapmaları yönünde. Yaklaşık 35 kilometrelik bu parkurun ilk dört kilometresi rampa. Yenice sınırından itibaren yokuş aşağı devam eden güzergâh, Camiyanı’na kadar toprak. Sonraki bölümde, eski tünellerden geçilerek asfalt bir yolla Yenice ilçe merkezi üzerinden Kent Ormanı’na ulaşılıyor. Yenice ilçesi, Karabük il merkezine 32 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Fotoğraf: Ersin Demirel

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap