Anasayfa KeşfetBilim Yok olduğu sanılan bir tür yeniden keşfedildi

Yok olduğu sanılan bir tür yeniden keşfedildi

Tükenişinin üzerinden 137 yıl geçen sıra dışı bir ağaç kurbağası, Hindistanlı araştırma ekibi tarafından yeniden keşfedildi.

Fotoğraf: Frankixalus jerdonii cinsi kurbağanın yavrusu / S.D. Biju

Keşif, Hindistan’ın tanınmış biyoloğu Sathyabhama Das Biju’nun önderliğindeki bir grup bilim insanınca, ülkenin kuzeydoğusundaki balta girmemiş ormanlarda gerçekleşti.

Yeniden keşfedilen kurbağa türünün Çin’den Tayland’a uzanan geniş bir coğrafyada bulunabileceğine dair bir umut ışığı yandı. Kurbağanın üzerinde araştırma yapan bilim insanları, elde ettikleri bilgiler sonucunda bambaşka bir cins tanımladılar.

Tenis topu büyüklüğündeki kurbağa, yerden beş-altı metre yüksekte, ağaç kovuklarında yaşıyor. Bilim insanları bugüne dek keşfedilmemiş olmalarına bu durumun neden olduğu kanısında. Bu ücra ormanlık bölgede sadece bir avuç bilim insanının araştırma yapıyor olmasının da keşfin gecikmesinde payı olabilir.

Bu kurbağaların tek tuhaflığı yükseklerde yaşamaları değil. Dişi kurbağalar döllenmiş yumurtalarını suyla dolu ağaç kovuklarına bırakıyor, iribaşlar yumurtadan çıktığında tekrar dönüp onları döllenmemiş yumurtayla besliyor. Ayrıca çoğu kurbağanın aksine, yetişkin kurbağalar böcek ve larva yerine bitki yemeyi tercih ediyorlar.

Araştırmayı yapan ekibin başında bulunan Dr. Sathyabhama Das Biju Hindistan’da “Kurbağa Adam” olarak biliniyor ve ülkedeki 350 civarı kurbağa türünün 89’unu o keşfetmiş.

Biju, kurbağalarla karşılaşmalarını “Ağaçların tepesinde adeta bir orkestra vardı. Büyülü bir andı. Tabii ki ne olduğunu araştırmadan edemedik” diye anlatıyor.

DNA analizleri sonucu Biju ve ekibi bu kurbağanın yeni bir cinse ait olduğuna karar verdi. Kurbağayı 1870’te keşfeden İngiliz zoolog Thomas Jerdon’ın onuruna verilen Polypedates jerdonii ismi de, Dr. Biju’nun üniversitedeki danışmanı olan herpetolog Franky Bossuyt’e ithafen Frankixalus jerdonii olarak değişti.

Dr. Biju, yeniden keşfedilen kurbağanın sayıca hiç de az olmadığını, fakat tropik ormanlar bu hızla kesilmeye devam ederse güvende olduklarını söylemenin de zor olduğunu belirtti.

Kaynak: BBC
25.01.2016

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap