Anasayfa KeşfetBilim Maskot Armadillo da Kırmızı Listede

Maskot Armadillo da Kırmızı Listede

Ayşegül Parlayan Özalp

Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi (IUCN Red List), 2014’te 50. yılını kutluyor.

Ancak bu pek de sevindirici bir haber değil. Çünkü 50. yılda kurum yetkilileri Kırmızı Liste’nin giderek daha fazla kırmızıya boyandığını açıkladı. Yeni yapılan güncellemelerde kayıt altınaki 73 bin 686 türden 22 bin 103’ü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Listede en fazla tehdit altındaki tür ise yine lemurlar.
Bristol Zoological Society’den Dr. Christoph Schwitzer; “Lemurlar için yine tek tehlike insan. Yaşam alanları daralıyor, yoksulluk arttıkça eti için kaçak avlanmalarını da önleyemiyoruz” diyor. Bitki grubunda ise orkideler de lemurlarla aynı kaderi paylaşıyor. İnsan kaynaklı nedenlerle tükenişleri durdurulamıyor.

Listedeki en popüler tür ise bu yıl 2014 FİFA Dünya Kupası’nın maskotu olan Brezilya’nın üçbantlı armadillosu (Tolypeutes tricinctus). Bu türün önümüzdeki 10-15 yılda üçte birinden fazlasının yok olacağı tahmin ediliyor. Nedeni ise fundalık ve çalılıkların yüzde 50 oranında kaybolması. Bu alan kabı türü listenin üst sıralarına taşıyor.
Yenilenmiş listedeki en sevindirici haber İsrail’den geldi. İsrail’e endemik balık türü, Yarkon çipurasının (Acanthobrama telavivensis), durumu “nesli tükendi”den tehlikede statüsüne yükseldi. 2006’da, 9 bin adet Yarkon çipurası, temizlenen Yarkon Nehri ve İsrail’deki diğer nehirlere salındı. Bunun fark yaratan sonucunu da günümüzde gözle görebiliyoruz.

IUCN Genel Müdürü Julia Marton-Lefévre, “Son 50 yıl içerisinde IUCN birçok koruma faaliyeti yürüttü. Küçük başarı yoktur ama başarının yanında yapılması gereken daha çok şey var. Yapmamız gereken etrafımızdaki türlerin farkında olmak, bu bilgiyi paylaşmak. Gözle görülür eylemler yaparak biyodeğişim krizini durdurmalıyız.” diyor.

Haber: Tülay Zihli Özgür

Atlas Temmuz 2014 / Sayı 256

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap