Anasayfa KeşfetBilim Avrupa Güney Gözlemevi Türkiye’nin Üyeliğinde Büyük Adım

Avrupa Güney Gözlemevi Türkiye’nin Üyeliğinde Büyük Adım

ESO Türkiye grubu uzunca bir süredir Türkiye’nin Avrupa Güney Gözlemevi’ne (ESO) üye olması için çaba gösteriyordu.

Türkiye’nin üyelik süreci nihayet Ulaştırma Bakanlığı’yla ESO arasında başladı. Türkiye’ye gelen ESO Başkan Yardımcısı Bruno Leibundgut yetkilileri bilgilendirdi. Toplantıda Türkiye ESO’ya resmen üye olmak için niyet bildirdi. Süreci, Türkiye üyeliğinin ESO Konseyi’nde gayri resmi tartışılması izleyecek. Bu aşamadan sonra resmi üyelik başvurusu yapılacak. Konu ESO meclisinde onaylandıktan sonra tam üyelik başlayacak. Bu sürecin 1-2 yıl sürmesi bekleniyor.

ESO, 2010’da ilk kez Avrupa dışından bir ülkeyi, Brezilya’yı üye olarak kabul etmişti. AB üyesi olmayan Türkiye bu sayede üyelik için bir fırsat yakalamış oldu. Türkiye’nin ESO’ya üye olması bilim, endüstri ve eğitim alanlarında fayda sağlayacak. Araştırmacılarımız dünyanın en büyük teleskoplarına erişim imkânına kavuşurken, ESO’nun bilimsel eğitim programlarından yararlanabilecek.

Fotoğraf:

Uzaydan Portre
Japon astronot Aki Hoshide’nin Dünya yörüngesinde dolanan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışırken çektiği kare uzayda da sanat yapılabileceğini kanıtlıyor. Fotoğrafta Güneş, Dünya, robot kolun iki bölümü, astronotun uzay giysisi, uzayın koyu karanlığı ve resmi çeken kamera görülüyor.

Atlas Ekim 2012 / Sayı 235

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap