Anasayfa Gündem Ölüdeniz’de Ucube Yapılaşma!

Ölüdeniz’de Ucube Yapılaşma!

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Ölüdeniz’deki Belcekız kumsalında inşa edilen 550 metrekarelik ahşap yapılar tepkilere neden oldu. Gölgelik, restoran ve cafe-bar ünitelerinden oluşan yapıların imar planı olmadığını ileri süren TEMA Fethiye Temsilcisi Okyay Tirli, doğal sit alanı olarak koruma altında bulunan Belcekız kumsalında hiçbir yapılaşmaya gidilemeyeceğini belirterek, yetkililerden prefabrik yapıların sökülmesini istedi.

belcekızUluslararası turizm acenteleri tarafından dünyanın en güzel plajı olarak ödül alan Belcekız kumsalının bu yapı ile çirkin bir görünüme bürüneceğini ve bundan dolayı turizmin olumsuz etkileneceğini kaydeden Tirli, “Türkiye’nin turizm markası olan Belcekız kumsalı, sit alanı olarak koruma altına alınan doğal parktır. Kıyı kanununun 6’ıncı maddesinde, ‘Kumsal herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz’ hükmü yer almaktadır. Dünyanın gözbebeği olan Ölüdeniz kumsalı turizm sezonunda yabancı ve yerli misafirlerimiz tarafından tercih edilen kumsaldır. Bu yoğunlukta güneşlenecek yer zaten sınırlıdır” dedi.

Kumsalda cafe, bar ve restoran gibi işletmelere yer verilmesinin, doğal güzelliklerin bozulmasına neden olacağını vurgulayan Tirli, böyle bir yapılaşmada kamu yararı bulunmadığına işaret ederek, “Sayın Valimiz ve Kaymakamımızdan Sivil toplum kurumlarının ve halkın şikâyetlerini dikkate alarak kumsaldaki prefabrik yapının sökülmesi yönünde karar almasını bekliyoruz” çağrısında bulundu.

Haber: Yusuf Yavuz / 21 Ocak 2015

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap