Anasayfa Dergide Bu Ay Su Durduğunda; Batı Sırbistan

Su Durduğunda; Batı Sırbistan

Ayşegül Parlayan Özalp

Sırbistan’ın batısındaki Zlatibor Bölgesi suyun mucizeleriyle süslü. Drina Nehri’nin durulan sularının büyüsüne kapılan Atlas, Tara Milli Parkı’ndan yola çıkıp, pürüzsüz bir aynayı andıran Uvac Gölü’ne uzandı.

Yazı ve Fotoğraflar: Turgut Tarhan

Uvac Kanyonu’nun tepesinden aşağı bakıyordum. Masmavi gökyüzünde dönerek yükselen kızılakbabaların manzarasıydı gördüğüm. Sonra hafif bir rüzgâr, güneşin altında ayna gibi parıldayan gölün yüzeyini yalayıp geçti, sayısız menderesin arasında bir gezintiye başladı. Sonbaharın renklerini örtünmüş Uvac usta bir ressamın başyapıtıydı sanki.

Sırbistan denince ilk akla gelen yer, kuşkusuz başkent Belgrad. Ancak ülkenin saklı bir hazinesi var ki, el değmemiş dağları, ormanları ve mağaralarıyla bulunmaz bir coğrafya: Batı Sırbistan.

Ülkenin batı-güneybatı kesiminde bulunan ve Bosna-Hersek ile Karadağ’a komşu olan bölgeye, düz bir ovaya kurulu başkentten karayoluyla ağır ağır yükselerek yaklaşık üç saatte ulaşıyorsunuz. Zlatibor Bölgesi, dağlar ve sularla kaplı bu coğrafyanın tam kalbinde.

Bölgenin en önemli varlığı, kuşkusuz Tara Milli Parkı. Genellikle plato görünümünde olan park, 19 bin hektarlık bir alana yayılıyor. Ladin, göknar, sarıçam, karaçam gibi ibreli ve kayın, göknar, meşe gibi geniş yapraklı karışık ormanlar ile aralarına serpiştirilmiş gibi görünen çayırlar manzarayı tamamlıyor. Tara Kanyonu ise yüzlerce metrelik kaya duvarlarının Drina Irmağı ve bu ırmağın önüne set yaparak oluşturulan Perucac Baraj Gölü’ne dik uzandığı eşsiz bir yer. Platodan bin metreyi bulan irtifalardan sert düşüşle vadiye inen kayalıklar ve sık bitki örtüsüyle kaplı sahalar, Tara Milli Parkı’nı ve onunla birlikte Avrupa’nın en doğal ekosistemlerinden birini barındırıyor. Bitki türleri ve yaban hayatı açısından önemli bir konumda olan park, ayı, kurt, vaşak, tilki ve geyik gibi memelilerin yanı sıra kuş ve kelebek türleri açısından da zengin.

Tara Milli Parkı’na ayak bastığınızda, görkemli yamaçlarıyla Drina Vadisi’nin bu tarafı Sırbistan, karşısı ise Bosna Hersek topraklarında. Drina Nehri, üzerine kurulan barajlar nedeniyle durulmuş. Sırbistan tarafında Perucac Baraj Gölü’nün bulunduğu noktadan itibaren kara ulaşımı bulunmadığından, park bütün doğallığıyla uzanıyor…

Fotoğraf: Tara Milli Parkı’ndaki Banjska Stena seyir terasında oturup Drina Irmağı’nın üzerine kurulu Perucac Baraj Gölü ile Tara Kanyonu’nun huzurlu manzarasını saatlerce izlemek mümkün.

Atlas Aralık 2015 / Sayı 273

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap