Anasayfa Dergide Bu Ay Güney Afrika Cumhuriyeti: Gökkuşağı Ülkesinde

Güney Afrika Cumhuriyeti: Gökkuşağı Ülkesinde

Ayşegül Parlayan Özalp

Yaşlı Afrika kıtasının ucunda, farklı kültür, dil ve inançların buluştuğu bir ülke Güney Afrika. Yabani hayvan sürüleri eşliğinde savanlardan yola çıkıp modern yaşamın hüküm sürdüğü büyük kentlere uzanan Atlas, bu büyüleyici ülkeyi kuzeydoğu köşesindeki Kruger Milli Parkı’ndan güneybatı ucundaki Ümit Burnu’na dek kat etti.

Yazı ve Fotoğraflar: Turgut Tarhan

Fillerden en büyük olanı huzursuzca hareketler yapmaya başlamıştı, nefesini hızla verip hortumunu ileri geri sallıyordu. Bir aracın içinde bulunmak, bu devasa hayvanların boyutları düşünüldüğünde, güvencede olmayı garanti etmiyordu. Neyse ki bu durum birkaç saniyeden uzun sürmedi de sakince yollarına devam edip uzaklaştılar. O davranışın saldırganlık ifadesi değil, bir tür uyarı olduğunu daha sonra öğrenecektim.

Yaban hayatı denince dünyada akla ilk gelen yerlerden birinde; Kruger Milli Parkı’ndaydım. Burası Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kuzeydoğu köşesinde, yaklaşık 2 milyon hektarlık yüzölçümüyle ülkemizdeki benzerleriyle kıyaslanamayacak genişlikte bir doğa koruma alanı. Mozambik ve Zimbabwe topraklarına uzanan Büyük Limpopo Sınırötesi Parkı’nın da bir parçası. Park, binlerce otsu bitki; 340 ağaç, 150 memeli, 500 kuş ve 35 amfibi türüne ev sahipliği yapıyor. Üstelik prehistorik buluntular, ilk insanların burada yaşamış olduğuna işaret etmekte.

Kruger’da sabahın erken saatleri safari için en uygun zaman dilimi. Araçta tek başıma, bazen ırmak boyunca, bazen uçsuz bucaksız savanların ortasında yol alıyordum. Manzaraya dikenli ağaç ve çalılar, rengârenk kuşlar, adım başı kendini gösteren impala sürüleri hâkimdi. İlerideki büyük ağacın dallarına tünemiş çok sayıda akbaba dikkatimi çekti. İnsanı her köşede işte böyle farklı bir sürpriz bekliyordu. Afrika kıtasının sembolü olan “beş büyükler”den birinin, yani bir fil, gergedan, bufalo, aslan ya da leoparın karşıma çıkması an meselesiydi.

Yazının devamını Atlas’ın Mart 2015 sayısında ya da iPad, iPhone, Android Mart 2015 uygulamalarında okuyabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.doganburda.atlasandroid&hl=tr

https://appsto.re/tr/o68l1.i

Atlas Mart 2015 / Sayı 264

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap