Anasayfa Dergide Bu Ay Çeşme: Mavi  Yarımada

Çeşme: Mavi  Yarımada

Ayşegül Parlayan Özalp

Pırıl pırıl berrak koyları, güzellikleriyle yarışan plajları, görkemli antik kentiyle; cumbalı taş evleri ve öykü dolu sokaklarıyla Çeşme Yarımadası, durak durak keşfedilmeyi bekliyor.

Yazı: Hüseyin Keçe / Fotoğraflar: Servet Dilber

Çeşme Yarımadası, Ege Denizi’ne doğru dal budak salarak uzanan muhteşem bir doğal anıta benzer. Kendisi de daha küçük pek çok yarımadadan oluşur ve o yarımadalar kollarını açmış pırıl pırıl suları kucaklayan çeşit çeşit koylara, güzellikleriyle yarışan boy boy plajlara dönüşür. İdari bakımdan Çeşme ilçesi sınırları içinde kalan bu eşsiz yarımadanın üzerinde, eskiden köy dediğimiz dokuz mahalle ya da belediyenin 2015 turizm kampanyası için kullandığı deyişiyle “dokuz durak” bulunur.

Bizim ilk durağımız, en az yüzyıllık, avlulu ve cumbalı taş evleri; lavanta, yasemin ya da hanımeli kokan parke taşlı daracık sevimli sokakları, renk renk dükkân ve kafeleriyle tanınan Alaçatı’ydı. Yerleşimi boydan boya kat eden Kemalpaşa Caddesi’ndeki Alaçatı Kitabevi’nin önünde, küçük bir masanın etrafında toplanmıştık. Bu kitabevi aynı zamanda birçok ünlü yazarın gelip kitaplarını imzaladığı bir yer. Sahibi Ömer Önal, misafir ettiği yazarlarla yaptığı sohbetlerden bölümler aktarmış, sonra hüzünlenerek, “Aziz Nesin’in de kitap imzaladığı son yer burasıydı” demişti, “tarihi bile hatırlıyorum, 5 Temmuz 1995.”

Yazının devamını Atlas’ın Haziran 2015 sayısında ya da iPad, iPhone, Android Haziran 2015 uygulamalarında okuyabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.doganburda.atlasandroid&hl=tr

https://appsto.re/tr/o68l1.i

Atlas Haziran 2015 / Sayı 267

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap