Anasayfa Dergide Bu Ay Bursa: Sultan Kent

Bursa: Sultan Kent

Ayşegül Parlayan Özalp

Bursa Osmanlı’nın “dibacesi” yani önsözü. Zira ipeğin ve zanaatın ilk merkezlerinden biri olan kent adını Bithynia Kralı Prusias’tan ama karakteristiğini Osmanlı İmparatorluğu’ndan almış.  Atlas, suların ve yeşilin kenti diye övülen Bursa’nın tarihi mirasının izlerini, bugünün ilişkilerine bakarak sürdü.

Yazı: Hacı Tonak / Fotoğraflar: Yasin Akgül

Bursa’nın büyük talihi Uludağ, irili ufaklı halifeleri yahut tilmizleri ile birlikte Büyükşehir’in sınırları içinde. Yanında, verimliliği ile ünlü yüzbinlerce hektarlık ovalar; bu ovaları sulayan dereler; bunların denize ulaşmadan önce doldurduğu İznik ve Uluabat gölleri; bu göllerin 130 ve Marmara’nın 120 kilometrelik kıyı şeridi de bu ilin talihli yanlarını oluşturur…

Bursa’nın başat özelliği bir sanayi ve ticaret merkezi olmasıydı; Bursa aynı zamanda tarım kenti, turizm kenti, kaplıca kenti, üniversite kenti, balıkçılık kenti, dağ ve deniz sporları kenti vesaire olmak zorunda. İlk  organize sanayi yerleşkesi ile 1960’lı yıllarda tanışan Bursa’da, bugün 26 organize sanayi bölgesi ve bir serbest bölge var; bunlardan ilk kurulanlar, sebep oldukları ya da “müsamahaya mazhar” olmakta rol aldıkları ölçüsüz göç nedeniyle kentin merkezinde ve konut alanlarıyla kuşatılmış durumda. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO),  bu sorunu gidermeyi de amaçladığı apaçık olan yeni bir organize sanayi bölgesi kurma uğraşında. Bu yeni bölgenin adresinin, Karacabey Ovası’nı Marmara Denizi’nden ayıran kuzey bölgesi olduğu anlaşılıyor. Bu tasarı, on yıllardır dile getirilen “Bursa, İstanbul’un döküntü merkezi olmaya aday” söyleni ile iddiasını bir bakıma doğruluyor. Ne de olsa “İstanbul’un yükünü hafifletmek” payitahtlığı yitirdiği 15. yüzyıldan beri Bursa’nın kaderi.

Bursa’nın tarihsel merkezine, Bursa’nın fiziki şekillenmesine tayin edici katkıda bulunan tarihsel yaya aksı, Bursa’yı sultan şehir, sultanların şehri yapan yoldur.

Yazının devamını Atlas’ın Haziran 2015 sayısında ya da iPad, iPhone, Android Haziran 2015 uygulamalarında okuyabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.doganburda.atlasandroid&hl=tr

https://appsto.re/tr/o68l1.i

Atlas Haziran 2015 / Sayı 267

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap