Anasayfa Dergide Bu Ay Bozayı; Yaşamın Kıyısında

Bozayı; Yaşamın Kıyısında

Ayşegül Parlayan Özalp

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, saldırıların arttığı gerekçesiyle dört ilde ayı vurulması ile ilgili bir karar aldı. İhaleler tamamlandı. Ayıların vurulmasına ekim ayında başlanacak.

Fotoğraf: Fatih Özenbaş / Karacabey, Bursa

 

Aslında bozayıların vurulması ile ilgili karar, Mayıs ayında Merkez Av Komisyonu’nun yaptığı toplantı sırasında alınmıştı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı, ihaleler tamamlandı. Şimdi sıra ayıların vurulmasında…

Karara göre, Artvin’de altı, Kastamonu’da beş, Sinop’ta üç, Giresun’da bir ayı vurulacak.

Kastamonu’da açık artırma usulü ile ihale yapıldı. Beş ayı için 50 bin lira bedel belirlendi. Yani ayıyı vuracak olanlar bakanlığa 50 bin lira ödeyecek.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre, Kastamonu Orman ve Su İşleri Bakanlığı Şube Müdürü Yalçın Uyanık, sekiz yaş üstü ayıların öldürüleceğini, bunun bir hasat olduğunu, yaşlı ayıların popülasyona bir katkı sağlamadığını ve yaşlı ayılar öldürülünce genç ve daha sağlam bireyler yetişeceğini söyledi. Uyanık, ayrıca bir müjde daha verdi! Ayıların vurulmasıyla elde edilecek gelirin yüzde 82’si avın gerçekleşeceği köylere verilecek.

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Oğuz Kurdoğlu ise ayı avı için “hasat” kelimesinin kullanılamayacağını belirterek şunları anlattı: “Hasat, bitkiler için kullanılır. Tarım üretimine mahsus bir tabirdir. Ayılar bir topluluktur. Tıpkı insanlar gibi. O zaman insanların yaşlı olanlarını da hasat (!) etmemiz gerekiyor. Tamamen bilgiden ve izandan yoksun bir açıklama. Ayılar en üst seviyedeki avcılardır. Ayı için bunu söylemek doğru değildir. Yaşlılar gençlere hayatta kalmayı öğretir. Bu ancak siyasi erkin verdiği kararın savunmasıdır. Bilgi olarak ve etik açıdan yanlıştır. Üstelik ayılarla ilgili sağlıklı bir envanter çalışması da yok. Nereden biliyorlar ne kadar yaşlı ayı olduğunu? Ayı fazlalığından dolayı toplumun neresinde bir zarar olmuştur? Bu karar, doğanın her bir parçasını paraya tabi kılmanın bir sonucudur…”

Ayıların vurulması ile ilgili 2005 ve 2006 yıllarında da benzer kararlar alınmaya çalışılmış, ancak Merkez Av Komisyonu şu ana kadar böyle bir karara imza atmamıştı. Ara ara saldırı gibi durumlar söz konusu olduğunda idarenin verdiği kararla ayılar vuruluyordu. İlk kez bu yıl resmi olarak ayıların topluca vurulmasına dair bir karar verildi ve ihaleler tamamlandı. Eğer buna bir dur diyen olmazsa önümüzdeki ay Türkiye’den 15 bozayı eksilmiş olacak…

Atlas Eylül 2015 / Sayı 270

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap