Anasayfa Dergide Bu Ay Atlas’ın Temmuz Sayısı

Atlas’ın Temmuz Sayısı

Ayşegül Parlayan Özalp

Dergi temmuz sayısında yine Türkiye ve dünyanın dört bir köşesine uzanıyor. Afganistan’daki Vahan Vadisi, “dünyanın çatısındaki koridor” olarak da biliniyor. Yüksek dağlarla çevrili bu bölge, İpek Yolu’nun en zorlu kısmıydı. Atlas özel fotoğraflarla Vahan’ın kültürel renklerini ve etkileyici coğrafyasını anlatıyor. Atlas, bu sayıda ayrıca Kanal İstanbul’un olası güzergâhını adım adım dolaşıyor; Karadeniz’le Marmara’yı birleştiren kanalın İstanbul’a etkilerini sayfalarına taşıyor. Oxford’dan Londra’ya uzanan Thames Patikası, İngiltere’nin güneyinde benzersiz bir yürüyüş güzergâhı. Thames Nehri boyunca tarihi yerleşimleri ve ormanları dolaşan rotayı Mehmet Y. Yılmaz anlatıyor. Çanakkale’den “Aristo’nun Assos’u”, Aladağlar’a tırmanış macerası da Temmuz’da Atlas’ta.

 

ÇANAKKALE; ARİSTO’NUN ASSOS’U

Yazı: Hüseyin / Keçe Fotoğraflar: Sinan Çakmak

“Bütün insanlar doğal olarak bilmek ister.” Ya da “insan siyasal bir hayvandır.” Binyılların eskitemediği bu ünlü sözlerin sahibi Aristoteles, Çanakkale’nin Assos antik kentinde de üç yıl kalmış ve yapıtlarının kimi bölümünü burada kaleme almıştı. Atlas, Assos ve çevresinde, doğumunun 2400. yılında ünlü düşünürün izini sürdü.

 

KANAL İSTANBUL; DÖNÜLMEZ YOL

Yazı: Hilmi Hacaloğlu / Fotoğraflar: Eren Altuğ

Atlas “bütün zamanların en çılgın projesi” sayılan Kanal İstanbul’un olası güzergâhını adım adım dolaştı. Yüzyılların balıkçı köyü Karaburun’da, geçmişi Bizans’a dayanan Yeniköy’de, Terkos Gölü kıyısındaki Durusu’da, Dursunbey’de, Sazlıdere Baraj Gölü kenarındaki Şamlar’da; kahvede, mandırada, çiftlikte yöre insanlarıyla konuştu. Ve Karadeniz’i Marmara’ya bağlayacak kanalın İstanbul’un doğasına etkilerini sayfalarına taşıdı.

 

OXFORD’DAN LONDRA’YA; THAMES PATİKASI

Yazı ve Fotoğraflar: Mehmet Y. Yılmaz

İngiltere’nin güneyinde Thames Nehri’nin akışını takip eden tarihi bir patika: Ormanlar, eski yerleşimler, kuğular ve tekneler… Oxford’dan Londra’ya kadar Thames Patikası’nı izleyen Mehmet Y. Yılmaz eski hanlarda kaldı, Magna Carta’nın ilan edildiği köyü ziyaret etti.

 

VAHAN VADİSİ / AFGANİSTAN; DÜNYANIN ÇATISINDAKİ KORİDOR

Yazı ve Fotoğraflar: Yazı Ve Fotoğraflar: Fatih Börekçi

Dünyanın çatısında yer alıyor Vahan Koridoru. İpek Yolu’nun bile en zorlu bölümüydü. Afganistan’a bağlı, dar bir şeridi andıran bölge Himalayalar, Tanrı Dağları, Karakurum, Hindikuş gibi 6 bin metreyi aşan dağlarla çevrili. İsmaili tarikatından Vahiler ile Pamir Kırgızların da yurdu burası. Sınır Tanımayan Fotoğrafçılar Vahan’da, Afganistan-Çin sınırındaydı.

 

ALADAĞLAR / NİĞDE; ZİRVEDEN ZİRVEYE

Yazı ve Fotoğraflar: Yıldırım Güngör

Gürtepe’den Güzeller’e, Lahitkaya’dan Emler’e… Atlas ve Mitsubishi L200, Anadolu’nun en etkileyici silsilelerinden birine uzandı ve Niğde’de Aladağlar’ın yedi zirvesine peş peşe tırmandı.

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap