Anasayfa Panorama Gündüz Hastanesi’nin Bahar Şenliği

Gündüz Hastanesi’nin Bahar Şenliği

Ayşegül Parlayan Özalp

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi (BRSHH), Haziran ayında özel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. BRSHH bünyesinde faaliyet gösteren Gündüz Hastanesi’nin “Bahar Şenliği”, Gün Işığı Bahçesi’nde gerçekleşti. Hastaların sosyal ortamda bulunmaları ve toplumun hastalara yönelik ön yargılarının yıkılması amacıyla düzenlenen şenlikte birçok etkinlik yapıldı. Spor yarışları, konserler, halk oyunları gösterileri, orta oyunu ve daha birçok başlıkta hastalar uzun süredir hazırlandıkları gösterileri izleyicilerle paylaştı. Psikiyatrist, psikolog, öğretmen ve hastalardan oluşan müzik grubu Pink Freud da şarkılarıyla izleyicileri coşturdu. Şenlikte el sanatları sergisi büyük ilgi gördü. İlhan Şeşen de Bahar Şenliği’ne katılarak en güzel şarkılarını söyledi. Etkinliğe hastalar, hasta yakınları, hastane çalışanları, sağlık yöneticileri ve çok sayıda davetlinin yanı sıra Bakırköy Kaymakamı, Bakırköy Belediye Başkanı, Bakırköy İlçe Emniyet Müdürü de katıldı.

BRSHH Başhekimi Doç. Dr. Erhan Kurt şenlikte şunları söyledi: “Maalesef hastalarımız toplum tarafından damgalanarak toplum dışına itiliyor. Kimi zaman tehlikeli kimi zaman anlaşılmaz görünüyorlar, bu sebeplerle sosyal hayatın dışında kalıyorlar. Bunun en önemli nedeni ise önyargı. Hastalarımızla yakın ilişki kurulduğunda bu önyargıların ne kadar gereksiz olduğu görülüyor. Bu şenlikte umarız bu damgalama karşıtı mücadelemize bir adım daha yaklaşmamıza vesile olur.”

Gündüz Hastanesi Sorumlu Hekimi Uzman Doktor Cenk Varlık da şenliğin hazırlıklarının yaklaşık bir yıl sürdüğünü söyledi: “Çeşitli branşlarda eğitim alan hastalarımız, sizlere mükemmel bir şölen hazırladılar. Yaklaşık 40 kişilik hastane çalışanı ve 800 kişilik takip ettiğimiz hasta grubundan 100 üyemiz aktif olarak bu şenlikte rol aldı.” Varlık ayrıca şizofreni başta olmak üzere ruhsal bozukluklara sahip hastaların kabul edildiği Gündüz Hastanesi’nde kişinin ihtiyacına özel hazırlanan programlara dikkat çekti.

BRSHH Gündüz Hastanesi’nde üyeler tedavilerinin yanı sıra birçok sanat dalında hocalarından eğitimler alıyor. Atlas dergisi ve Gündüz Hastanesi birlikte “Gündüz Atlası” adıyla özel bir dergi hazırlamış, bu dergi Atlas’ın Mart 2016 sayısında okurlara hediye edilmişti.

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap