Anasayfa Panorama Atlas Tarih’ten Özel Sayı; “Spor Tarihimizde İlkler”

Atlas Tarih’ten Özel Sayı; “Spor Tarihimizde İlkler”

mehmetbaturalp-012016, dünyanın pek çok ülkesi ve Türkiye için uluslararası spor faaliyetlerinin yoğun olarak yaşanacağı bir yıl olacak. Haziran ayındaki Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinin yanı sıra Ağustos ayında da Brezilya’nın Rio şehrinde yapılacak Olimpiyat Oyunları dünya spor kamuoyunun dikkatlerini bu turnuvalara yoğunlaştıracak. Türkiye hem Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine hem de olimpiyat oyunlarına katılıyor.

Atlas Tarih bu gündemi dikkate alarak Türkiye’nin spor tarihinden ilkleri, efsaneleşmiş isimleri, unutulmuş kahramanları, spor kulüplerinin hikayelerini sayfalarına taşıdığı bir özel sayı hazırladı. Atlas Tarih’in Spor Tarihi özel sayısında Kadıköy, Black Stocking, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, Vefa gibi ilk futbol kulüplerinin kuruluş öyküsü, Osmanlı atletlerinin katıldığı ilk olimpiyat oyunları, eskrim sporcusu olarak Berlin oyunlarına giden Halet Çambel’in hikayesi, Basketbolun Türkiye’de başladığı yıllar, Halit Kıvanç’ın kendi ustalarını anlattığı radyodan maç yayınların öncüleri, Didi’den Derwall’e Türkiye’ye gelmiş yabancı antenörler, Osmanlı’dan cumhuriyete Türkiye’de spor basını, Es Es ve Amigo Orhan efsanesi, Papazın Çayırı’ndan Mithatpaşa’ya Türkiye’nin ilk stadyumları ile çim hokeyinden tenise, voleyboldan bisiklete kadar pek çok spor dalının tarihinden bilinmeyenler yer alıyor.

Özel sayıda ayrıca spor tarihimize damgasını vurmuş birçok eski sporcuyla röportajları da okuma fırsatı bulacaksınız.

Fotoğraflar: Unioun Clup-Fenerbahçe Altınordu futbol maçı / 1910 (üstte), Hüseyin Alp ve Mehmet Baturalp (sağda). İlk milli maç Türkiye-Romanya / Ekim 1923 / Taksim Stadı (altta)

T2

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap