Anasayfa Panorama Atlas, Rainbow Warrior’daydı

Atlas, Rainbow Warrior’daydı

Greenpeace’in gemisi Rainbow Warrior (Gökkuşağı Savaşçısı) daha yeşil bir gelecek için dünyayı dolaşıyor. İklim değişikliği ile mücadele kapsamında Lübnan’dan yola çıkan ve tüm Akdeniz’i turlayan geminin ikinci durağı Türkiye’ydi. Atlas, geminin efsane kaptanı Amerikalı kaptanı Peter Willcox (fotoğraftaki) ve kampanyanın sorumlusu Duygu Kutluay’la konuştu.
Geçtiğimiz haftalarda Rainbow Warrior, Marmara Denizi’nden İstanbul’a girerken biz de gemideydik. Marmara Ereğlisi’nden İstanbul Boğazı’na gelinceye kadar bir günlük serüvenine dahil olduk. Greenpeace’in Fransız Hükümeti tarafından 1985’te bombalanarak batırılan ilk gemisinin de kaptanı olan Peter Willcox, dünya genelinde “efsane kaptan” olarak biliniyor. Başına gelmeyen kalmadı; 15 yıl hapsi istendi, tutuklandı, gemisi bombalandı, bir mürettebatını kaybetti… Tam 35 yıldır Rainbow Warrior’ın kaptanı. Dünyanın çevresini iki kez gemisiyle dolaştı. Türkiye’ye uğrayan gemi üçüncü Rainbow Warrior.
Willcox, tüm hayatı boyunca dünyanın daha iyi değil, daha da kötü bir yer haline geldiğini söyleyerek şunları anlattı: “Dünyada tüm bu olup bitenlere sessiz kalmak, hiçbir şey yapmamak bana kötü bir şey gibi geliyor. Çocuklarımın geleceğinden endişe duyuyorum. Bazı insanların çocukların geleceğinden çok parayı düşünmesi beni çok endişelendiriyor ve sinirlendiriyor. Paraya olan bu tutkuyu inanın anlayamıyorum.” Willcox, 25 ve 21 yaşlarında iki kız çocuğu onduğunu anlattı ve “İkisi de çevre ile ilgili eğitim aldı. Onlar da gezegenin daha iyi olması için uğraşıyor. Onlar da benim gibi geleceklerinden endişeliler” dedi.
Türkiye’nin kömürle ilgili yatırımlarını da “intihar” olarak değerlendiren Willcox, şöyle devam etti: “Burada kömürlü santrallerden kimlerin para kazandığına bakmak gerekiyor. İnsanların sağlığıyla oynayarak para kazanmanın bir suç olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de 1 milyon çatıya güneş paneli kurmak zorundayız. Çevreyi korumalıyız çünkü başka bir seçeneğimiz yok. Elimizden gelen her şeyi ama her şeyi yapmamız gerekiyor. Bu elektrikli araba kullanmaksa, çatıya güneş paneli döşemekse bu tip her şeyi yapmalıyız. En basitinden çatıya su ısıtıcı kurarak başlayabiliriz…”

Türkiye Dünyada Güneşte Lider Olabilir
Rainbow Warrior, tüm dünyada güneşin önemini insanlara anlatıyor. Türkiye’de belirli bir hedef için geldi. O da 1 milyon çatıya panel kurmak. Bunun hayal olmadığını söyleyen Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Duygu Kutluay, kampanyanın amacını ve neler yapılması gerektiğini şöyle anlattı: “Türkiye’nin hedefi olan toplam enerjinin içindeki güneşin payı 3 gigavat (gw). Bu da 1 milyon evin çatısına konulacak güneş paneline eşit. Biz de bu amaçla bunu zaten bireylerin yapabileceğini, bunu yaparken de para kazanabileceklerini anlatmaya çalışıyoruz. Türkiye, güneş enerjisinde dünya lideri olabilecek bir potansiyele sahip. Bu potansiyelle Türkiye’nin kirli ve pahalı enerji kaynaklarına yatırım yapmaktan vazgeçmesi ve de mevcut cari işlem açığını düşürmesi çok kolay. Vatandaşlar da bu dönüşüm için bugünden harekete geçerek, hem devlet katında gerekli ivmeyi yaratabilir, hem bireysel olarak maddi kazanç elde edebilir, hem de dünyamızın geleceğini kurtarabilirler.”

Yazı: Serkan Ocak / Fotoğraf: Caner Özkan

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap