Anasayfa KeşfetGezi Pedalla Türkiye; Muhteşem Rotalar I

Pedalla Türkiye; Muhteşem Rotalar I

Ayşegül Parlayan Özalp

Atlas’ın Haziran 2015 sayısında okurlarına armağan ettiği “Pedalla Türkiye” kitabı, her seviyeden bisikletçiye hitap eden rota seçenekleri sunuyor. Bu muhteşem rotaları Atlas okurları için fotoğraf galerisi olarak derledik.

 

Bodrum Yarımadası (80 km.)

Bodrum Yarımadası (80 km.)
Picture 23 of 23

Ege Denizi’nin içine uzanan Bodrum Yarımadası, stabilize köy yollarıyla bisikletçilere farklı güzergâhlar sunuyor. Yarımadanın ortasına konumlanan Ortakent, Yakaköy, Dağbelen, Dereköy, Peksimet yerleşimlerine ulaşım sağlayan köy yollarını kullanarak değişik rotalardan sahildeki beldelere bisiklet sürebilirsiniz.

Bizim önerdiğimiz rota, Bodrum ilçe merkezinden başlayıp yarımadanın çevresini sahilden dolanarak ring yapan kıyı bandı güzergâhı. Hemen hemen tüm turistik beldelere uğrayan günübirlik bisiklet rotamız Bodrum-Torba-Ilıca Bükü (Cennet Koyu)-Gölköy-Göltürkbükü-Gündoğan-Yalıkavak-Geriş-Gümüşlük-Turgutreis-Akyarlar-Bağla-Bitez-Bodrum güzergâhını izlemekte. Kayda değer yokuşu bulunmayan bu parkuru kendine güvenen her bisikletçi deneyebilir. Birçok koyda berrak denizin çağrısına uyarak sık sık yüzme molası verebileceğiniz rota, tadını doyasıya çıkarmak için iki günlük bir etkinlik biçiminde planlanabilir. Parkurun birçok yerleşime uğramasından dolayı su veya diğer ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Bodrum Yarımadası turu esnasında ara sıra sert esen rüzgârlarla karşılaşacağınızı bilmenizde fayda var.

Bodrum merkezinden başlayan rotanın Torba beldesine kadarki etabı, deniz kıyısından uzakta seyrediyor. Yarımadanın kuzeyine eriştiğiniz Torba Koyu’nda batıya yönelmek durumundasınız. Artık çam ağaçlarının denizle kucaklaştığı ve kıyı boyunca beyaz villaların sıralandığı bir manzara eşliğinde bisiklet sürüyorsunuz. İsmini aldığı küçük gölü ve Karyanda antik kalıntılarıyla Göltürkbükü, mandalina ağaçları ve uzun kumsalıyla karşılayacak yolcularını. Yola devam edildiğinde yaz tatillerinin popüler adreslerinden Türkbükü, önünde uzanan Apostol Adası’yla Gündoğan ve Yalıkavak beldelerine ulaşılıyor.

Yalıkavak çıkışında rota, artık yarımadanın batı yakasına erişerek güney yönünde ilerliyor. Dalga seslerinin sakinleştirici ezgisi eşliğinde son derece keyifli bir yolculuk sizi bekliyor. Antik dönemde Myndos ismiyle bilinen Gümüşlük, bisiklet parkurumuzun en güzel mekânlarından biri. Hemen karşıdaki Tavşan Adası’na sığ denizden yürüyerek harabeleri ziyaret edebilirsiniz. Bodrum’a bağlı en büyük yerleşimlerden biri olan Turgutreis ve hemen ardından Hüseyin Burnu Deniz Feneri sonrasında yarımadanın güney sahillerine varılıyor. Artık doğu istikametine hareket eden güzergâh Akyarlar, Bağla, Bitez üzerinden sabah çıktığınız Bodrum merkezine geri dönüyor.

Fotoğraf: Myndos adası, Gümüşlük

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap