Anasayfa KeşfetBilim 20 Mart 2015 Cuma günü “Güneş Tutulması” var

20 Mart 2015 Cuma günü “Güneş Tutulması” var

Yılın En Güzel Gök Olaylarından Biri Yaklaşıyor…Kaçırmayın! Yerel hava koşulları uygun olduğu takdirde, Türkiye’nin her yerinden bu tutulma izlenebilecek. İzmirli okurlarımız Prof. Dr. Serdar Evren’le birlikte gözlem yapma fırsatını kaçırmasın.

serdarhocamİzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda 20 Mart Cuma günü saat 10:00-13:00 arası yapılacak gözlem etkinliğinde, güneş filtreli teleskoplarla gözlem, söyleşiler, bilgi posterleri ve basit deneylerle tutulmayı Prof. Dr. Serdar Evren sizlere canlı olarak aktaracak.

İzmir için tutulma 10:48’de başlayacak ve 12:55’de bitecek. Tutulma ortası, yani Güneş’in en fazla kapanacağı an 11:51. Güneş’in yaklaşık % 40’ı kapanacak. Onun için bir gözlem etkinliğine dahil olup güneş filtreleri takılmış teleskoplarla gözlem yapmayı tercih ediniz. Aksi takdirde tutulmayı fark edemezsiniz.

Eğer bulunduğunuz şehirde bir etkinliğe katılamazsanız ve çıplak gözle, çok çok kısa süreli bakacaksanız, koyu bir röntgen filmi veya koyu bir isli camla görme şansınız var. Ama bu bakış bir-iki saniyeden fazla olmamalı. Yoksa gözünüz büyük hasar görür.

Tutulma aslında Norveç’in açıklarındaki adalarda Tam Tutulma olarak gözlenecek. Avrupa’nın güneyine doğru indikçe tutulma, parçalı tutulmaya dönüşecek. Bu yüzden ülkemizden de ancak % 40’ı kapanacak şekilde gözlenebilecek.

Konuya ilişkin ayrıntılı tutulma haritası ve açıklayıcı bilgi dosyası için: http://astronomy.ege.edu.tr/~sevren/guncel/guncel.htm ya da www.facebook.com/tutulmaavcilari.eclipsehunters

Benzer Yazılarımız