Anasayfa Gündem Türkiye’nin Canına Destek

Türkiye’nin Canına Destek

Yazar Emre Ergül

WWF-Türkiye, nesli tehlike altındaki türlerin korunması amacıyla geçen yıl başlattığı “Türkiye’nin Canı Kampanyası”nı sürdürüyor.

Anadolu’nun dört bir yanındaki yerel sivil toplum kuruluşlarının doğa koruma projelerini desteklemek için kaynak oluşturan WWF-Türkiye, doğaseverlere de çağrıda bulunuyor. Kampanyaya, 8486’ya SMS atarak 5 TL’lik bağışta bulunmak mümkün.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak şunları söylüyor: “Gezegenimizde yılda yaklaşık 50 bin canlı türü sonsuza dek yok oluyor. Bu süreçten ne yazık ki Türkiye de nasibini alıyor. Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) Küresel Ölçekte Tehlike Altındaki Türler Listesi’nde, Türkiye’de yok olmak üzere, tehlike altında ve hassas kategorisinde toplam 134 hayvan türü ve alttür bulunuyor. Akdeniz foku, kelaynak, Nil kaplumbağası, sürmeli kızkuşu, Toros kurbağası gibi türlerimiz yok olmak üzere. Yabankoyunu, yabani eşek, orfoz, denizkaplumbağası, uludoğan, dikkuyruk, alageyik gibi onlarca canlı türümüz ise tehlike altında.

Türkiye’nin Canı Kampanyası bu yok oluş sürecini durdurmayı amaçlıyor.”

Fotoğraf: Cüneyt Oğuztüzün

Atlas Aralık 2012 / Sayı 237

Benzer Yazılar

Yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Tamam