Anasayfa Gündem Eşeklere Kayıkla Yiyecek Yardımı!

Eşeklere Kayıkla Yiyecek Yardımı!

İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında bulunan Karaada, halk arasında ‘Eşek Adası’ olarak da anılıyor. Bunun nedeni ise yıllardır adada yaşama mücadelesi veren sahipsiz eşekler. Ancak Eşek Adası’nın eşekleri, kayalık bir araziye sahip olan adada besin bulmakta zorlanıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün koruma altına aldığı eşekler kayıkla taşınan yiyeceklerle besleniyor. Eşek Adası’nda yaşamını sürdüren terk edilmiş 44 eşek, bundan böyle devletin himayesi altında olacak.

DKMP EŞEKLERİN KORUMASINI SAĞLAYACAKİzmir’in Çeşme ilçesi açıklarındaki Karaada, halk arasında ‘Eşek Adası’ olarak da anılıyor. Bunun nedeni ise yaklaşık 6,5 dekar büyüklüğe sahip olan adanın, keçi, tavşan, yılan ve çeşitli kuş türlerinin yanı sıra yıllardır terk edilmiş eşeklere ev sahipliği yapması. Ancak çalılıklarla kaplı kayalık bir arazi yapısına sahip olan Eşek Adası’nda yaşayan eşeklerin besin bulmaları bir hayli zor. Bunun için eşeklerle birlikte adadaki diğer canlıların korunması amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ile Pro Animale Derneği Türkiye Temsilciliği arasında daha önce yapılmış olan sözleşme yinelendi.

44 Eşek ve 60 Keçi Koruma Altında

Çeşme’de imzalanan sözleşme çerçevesinde, adada yaşayan 44 adet sahipsiz eşek ve 60 adet melez keçinin bakımı, beslenmesi, kısırlaştırması ve tedavileri yapılacak. Ayrıca protokol ile iki koruyucu veteriner düzenli olarak bu hayvanların koruyucu hekimliğini yapacak. DKMP Genel Müdürlüğü, sözleşme kapsamında sahipsiz hayvanların hayatlarını tehlikesiz ve rahat bir ortamda sürdürmeleri için adada sabit bir görevlinin bulunmasını da sağlayacak.

Eşekler Kayıkla Taşınan Yiyeceklerle Besleniyor

Adada elektrik ve su bulunmadığı için mevcut olan güneş panelleri ve rüzgâr türbinleri ile elektrik üretiliyor. Üretilen elektrik ise aydınlatma, kuyudan su çekilmesi, çekilen suyun ileri biyolojik arıtmadan geçirilmesi gibi işlemlerde kullanılıyor. Geçmişte adaya terk edilerek çoğalan hayvanlar için kayıkla taşınan yiyecekler, buradaki görevli tarafından hayvanlara yediriliyor.

Haber: Yusuf Yavuz / 14 Nisan 2015

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap