Anasayfa Gündem Baraj İçin Köprüçay’dan Kum ve Çakıl Taşınması Yasalara Aykırı

Baraj İçin Köprüçay’dan Kum ve Çakıl Taşınması Yasalara Aykırı

Isparta ve Antalya sınırlarında, Yukarı Köprüçay Havzası’nda yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesi için nehir yatağının tahrip edilmesine bilim insanlarından tepki geldi. Baraj inşaatı için Köprüçay’dan kamyonlarla kum ve çakıl taşınmasının yasalara aykırı olduğunu belirten SDÜ Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, “öyle dilediğim yerden kum çakıl alırım diyemezsiniz. Ekosistem bir bütündür ve bunu bozacak her türlü etki yasaklanmıştır. Bugün yaşadığımız seller bu müdahalelerin sonucudur” dedi.

‘Yasalar Dilediğin Gibi Kum Çakil Alabilirsin Demiyor’
kopruIsparta’nın Sütçüler ilçesinde, Yukarı Köprüçay Havzası’nda yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesi’nin inşaatında kullanılmak üzere Köprüçay nehrinin kum ve çakıllarının iş makineleriyle kamyonlara yüklenip taşınmasına yönelik tepkiler sürüyor. Baraj inşaatı için Darıbükü köyü Çataltaş ve Güldallı Deresi mevkiilerinden günlerdir kamyonlarla kum ve çakıl taşınmasının yasalara aykırı olduğunu kaydeden Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, su kaynaklarıyla ilgili bir mevzuatın bulunduğunu anımsatarak, ”bir kere öyle ben her istediğim yerden kum ve çakıl alırım diyemezsiniz. İlgili yasalar buna izin vermiyor, dilediğin gibi kum çakıl alabilirsin demiyor ancak yasanın arkasından dolanılarak, istendiği gibi yorumlanarak yapılıyor bu tür uygulamalar” diye konuştu.

‘Yaşadiğimiz Seller Nehirlere Yapilan Müdahalelerin Sonucu’
Nehir yataklarından yapılan yoğun kum ve çakıl alımının nehir yatağının kotunu düşürdüğünü ve ekosistemi bozarak menderesler oluşturduğunu dile getiren Kesici, “ekosistem bir bütündür ve bu bütünlüğü bozacak her türlü etki yasaklanmıştır. Burası binlerce yılda oluşan bir doğal alan. Siz buna müdahale ederek canlıların üreme ve beslenme ortamını yok ediyorsunuz. Ayrıca su canlılarını yok ediyor, su kayıplarına neden oluyorsunuz. Yukarılarda suyun akışına müdahale ederseniz, aşağıda sel ve taşkınlara neden olursunuz. Milyonlarca yılda oluşan bir sistemle oynamanın sonucu felaketleri getirir. Bugün yaşadığımız seller nehir ve akarsu yataklarına ve jeomorfolojik yapılarına müdahale edilmesini sonucudur. Suyun her zaman yatağını geri alacağı unutulmamalı” görüşünü dile getirdi.

‘Ekonomi Ekolojinin Önüne Geçmemeli, Doğa Neyse Biz De Oyuz’
Kum ve çakılların nehir ekosistemleri için birer süzgeç olduğunu ve suyun temizlenmesi için filtre işlevi gördüğünü vurgulayan Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, “doğa tıpkı insan vücudu gibidir. Nehirler bu vücudun damarlarıdır. Nasıl ki bir insanın damarlarından birini yok ederseniz kangren oluyorsa bir nehrin yapısını bozunca da doğa kangren olur. Bütün canlılar gibi biz insanlar da doğanın ürünüyüz. ‘Made in doğa’yız yani. Doğanın hali neyse bizimki de odur. Ekonomi ile ekoloji uyum içinde olmalı. İkisinden birini tercih etmemiz gerekirse ekolojiyi tercih etmeliyiz. Ekonomi asla ekolojinin önünde olmamalı” dedi.

Öte yandan deniz ve nehir kumlarının yapılarda kullanılmasının da yanlış olduğuna dikkat çeken Kesici, “Çünkü bu çakıl ve kumlarda organik maddeler bulunduğu için çimento ile karıştırıldığında sertleşmesi ve direnci zayıf olur. Hiç bir yapıda bu tür kum ya da çakılın kulanılmaması gerekir” diye konuştu.

Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu’ndan yapılan açıklamada ise bölgedeki denetimlerin yetersiz olduğuna dikkat çekilerek, “ülkemizin ve bölgemizin doğal varlıklarının bu denli fütursuzca yok edilmesinin önüne geçmesi gereken ilgililerin bu yıkımı yalnızca izlemekle ve onay üretmekle yetinmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Derenin taşıyla ağacın kuşunu vurma anlayışıyla yaşam alanları üzerinde telafisi olanaksız tahribatlar yapılmasının önüne geçilmesini istiyoruz. Çünkü nehir yataklarından gelişi güzel alınan tek bir çakıl taşı bile ekosistemin bütünlüğünü bozarak bir başka yerde onlarca kuşun yok olmasına neden olmaktadır. Bu konuda ihmali bulunan ilgililer hakkında gerekli yasal başvurularımızı yapacağımızı da kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” denildi

Haber: Yusuf Yavuz / 20 Ocak 2015

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap