Anasayfa Dergide Bu Ay Yedikule Bostanları: Mirasın Talanı

Yedikule Bostanları: Mirasın Talanı

Tarihi ve kültürel bir miras olan, Bizans’tan Osmanlı’ya, Osmanlı’dan da günümüze dek İstanbul’un surları boyunca varlığını sürdüren bostanlar teker teker yok ediliyor.

Yazı: Deniz Koç / Fotoğraflar: Tolga Sezgin

“Buralar hep bostandı.” Metin Bey, Yedikule Mahallesi’ndeki Hacı Piri Sokağı’nda ilerlerken apartmanları göstererek böyle söylüyor. Beraber geçirdiğimiz gün boyunca ondan en çok bu cümleyi duydum. Onunla, Yedikule Bostanları’nı Koruma Girişimi’nin düzenlediği bir toplantıda tanıştık. Yedikule Bostanları’nın içindeki tarihi İsmail Paşa Bostanı’nda bahçesini ekip biçen onlarca bostancıdan biriydi. Temmuz 2013’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi’nin “Yedikule Kapı ile Belgrad Kapı Arasında Kara Surları İç Koruma Rekreasyon Projesi” için gönderdiği iş makineleri, hem onun hem de diğer bostancıların bahçelerini molozla doldurdu. Akrabalarıyla birlikte çalıştığı ve yıllardır belediyeye kirasını ödediği bahçesi, eline tahliye belgesi ulaştıktan bir hafta sonra, bir gece vakti ansızın içeri dalan iş makinelerince yok edildi. Tam turfanda zamanı, sadece Metin Bey’inkiler değil, sur içinde yetiştirilen mahsulün neredeyse tamamı moloz yığını altında kaldı, meyve ağaçları söküldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi, yaptıkları açıklamalarda bir buçuk metre molozla kapladıkları bostanların parka dönüştürüleceğini söylüyor, projelerini, “park; bisiklet parkuru, süs havuzları, yürüyüş alanları, etkinlik alanları, çocuk oyun grupları gibi çok çeşitli aksiyonlarla tarihi yarımadanın en geniş ve en büyük yaşam alanı olacaktır” sözleriyle anlatıyorlardı. Fakat belediye bostanların sınırındaki parsellere üç katlı konutların inşa edilebileceği bir proje hazırlatmış ve daha bostanlara girmeden projeyi Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nda onaylatmıştı bile.

Fotoğraf: Yedikule Bostanları’nda az da olsa sera var. Bostancılar ertesi günkü semt pazarı için ürünlerini hazır ediyor.

Yazının devamını Atlas’ın Şubat 2015 sayısında ya da iPad, iPhone, Android Şubat 2015 uygulamalarında okuyabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.doganburda.atlasandroid&hl=tr

https://appsto.re/tr/o68l1.i

Atlas Şubat 2015 / Sayı 263

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap