Anasayfa Dergide Bu Ay Yaban Karacadağ

Yaban Karacadağ

Dört yavrulu tilki ailesinin bir günü ve ünü Avrupa’ya ulaşan bozkır ötleğeni… Çeltik tarlalarında çekirge peşinde koşan sumrular, leylekler, çalı bülbülleri… Güneydoğu Anadolu’da Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin sınırlarına yayılan volkanik Karacadağ, yaban yaşamıyla keşfedilmeyi bekliyor.

Yazı ve Fotoğraflar: Selim Kaya

Kayanın dibinde uyuyan tilkiyi (Vulpes vulpes) fark ettim. Biraz daha yaklaşayım derken ayağımın dibindeki taş kaydı; taşın çıkarttığı sesle gözünü açan tilki beni görür görmez oradan uzaklaştı ve yaklaşık 40-50 metre ileride durup bana poz verdi. Tilkiye bakarken ansızın arkamdan gelen, köpek eniği sesini andıran sesle irkildim. Dönüp baktığımda henüz bir veya bir buçuk aylık olduğunu tahmin ettiğim üç tilki yavrusu gördüm. (Ancak sonraki günlerde bu sayının dört olduğunu fark edecektim.) Bir tilki yavrusunun ağzında kocaman bir kertenkele; diğer ikisi o kertenkeleyi almak için onunla kavga ediyor… Beni irkilten sesin, ağzında kertenkele olan yavrudan geldiğini sanıyorum. Kertenkeleyi ondan almak isteyen kardeşlerinden biri onu ısırmış olmalıydı… Annesinin kendilerine getirdiği kertenkeleyi kapan yavru yuvaya girdi. Diğer ikisi de bir süre bana baktı. Öylesine, bir süre bakıştık. Meraklı bakışlar ne kadar devam etti bilmiyorum, ama bir süre sonra her biri ayrı bir kayanın arkasına gizlenip gözden kayboldu.

Diyarbakır şehir merkezinin yaklaşık 50 kilometre batısında, Karacadağ eteğinin son yerleşim birimlerinden Bağlar ilçesi Karacadağ Mahallesi’ndeyim. Eski ismi Alatosun olan bu mahalle, belde olduktan sonra Karacadağ ismini almış.

Fotoğraf: Atlas fotoğrafçısının, Karacadağ zirvesinde 20 gün boyunca izlediği tilki (Vulpes vulpes) ailesi yaklaşık iki aylık dört yavru ve annelerinden oluşuyordu. İlk günlerde hem anne tilki hem de yavruları, onu bir tehdit unsuru olarak değerlendirdiyse de ilerleyen günlerde yavrular, fotoğrafçıya yaklaşmaktan çekinmedi.

Yazının devamını Atlas’ın Ocak 2015 sayısında ya da  iPad, iPhone, Android Ocak 2015 uygulamalarında okuyabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.doganburda.atlasandroid&hl=tr
https://appsto.re/tr/o68l1.i

Atlas Ocak 2015 / Sayı: 262

Foto galeri

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap