Anasayfa Dergide Bu Ay Jules Verne Keşif Peşinde

Jules Verne Keşif Peşinde

Ölümünün üzerinden 110 yıl geçmesine rağmen romanları yeni yazılmış gibi etkisini sürdürüyor. Halen okurlarına bilinmeyeni öğrenme, keşfedilmeyeni arama hayalini en tutkulu şekilde anlatan yazarlardan biri. Dünyada onun hakkında yazılanları ve yapılan etkinlikleri merakla takip eden bilim insanlarından Profesör Celal Şengör, Jules Verne’i ve bilinmeyenlerini Atlas okurları için anlattı.

Röportaj: Kansu Şarman

Profesör Celal Şengör. Türkiye’de en önde gelen Jules Verne tutkunlarından biri. Hatta dünyaca ünlü bir jeolog olmasının sebebinin, ilk okuduğu Jules Verne romanı Arzın Merkezine Seyahat ve buradaki Profesör Lidenbrock’a hayranlığı olduğunu söylüyor. Ona göre Jules Verne, bilimde gözlem kadar hayal gücünün de önemli olduğunu ilk vurgulayanlardandır ve bilimin nelere kadir olduğunu göstererek insanlığa bir hedef tayin etmiştir. Profesör Şengör ile Jules Verne’in coğrafya ile kopmaz bağını, teknolojiyi kullanışını, kahramanlarının özelliklerini ve Osmanlı’ya bakışını konuştuk.

Fotoğraf: Jules Verne’in Arzın Merkezine Seyahat (Voyage au centre de la Terre) romanında Profesör Lidenbrock ve arkadaşlarının dünyanın merkezine yapacakları yolculuğun başlangıç noktası İzlanda’daki Sneffels Volkanı idi. Volkanın üzerinde romanda olduğu gibi bugün de buz mağaraları bulunuyor. (Peters Adams / Getty Images)

Yazının devamını Atlas’ın Mayıs 2015 sayısında ya da iPad, iPhone, Android Mayıs 2015 uygulamalarında okuyabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.doganburda.atlasandroid&hl=tr

https://appsto.re/tr/o68l1.i

Atlas Mayıs 2015 / Sayı 266

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap