Anasayfa Dergide Bu Ay Göcek Koyları Vahşi Kalsın!

Göcek Koyları Vahşi Kalsın!

Rengin renkten rol çaldığı kıyılar, kendine özgü zamanını yaşayan doğa… Dalaman ile Fethiye ilçe sınırları içinde uzanan vahşi Göcek koyları yeni ihalelerle tehdit ediliyor.

Yazı: Ali Boratav / Fotoğraflar: Turgut Tarhan

Nisan ayının ilk günlerinde Göcek’teyiz. Bakkal, yat acentası sahibi, denizci, taksici, otelci, çiftçi, esnaf, tanıdık tanımadık herkes Göcek koyları ihalelerini konuşuyor. Bir yandan; “yürütmeyi durdurma ne demek, bundan sonra ne olur, ormancı tanıdığı ne demiş, mesire ne anlama geliyor, tüm koylara yürütmeyi durdurma kararı çıkmış da Akbük için neden hâlâ çıkmadı” gibi masum soru ve yorumlar…

Diğer yandan; “koylara otel mi yapacaklar, ağaçlar kesilip yollar mı açılacak, koylar yat turizmine kapanır mı, ihalelere yöre dışından katılanlar mafya mı, arazi spekülatörleri mi” gibi korkutucu ve şu an için spekülatif konular…

Bir kaç hafta içinde İzmir, Fethiye ve Muğla’dan çevre örgütleriyle, Dalaman Yörük Obası’nın halkı arka arkaya gösteri ve yürüyüşler düzenledi. Dalaman’da direniş çadırı kuruldu. Kendileri de Kisse Bükü, Orhaniye, Güvercinlik, Usuluk gibi koylar için mücadele veren Datçalı, Hisarönülü, Bodrumlu çevreciler Göcek’e destek kampanyaları başlattı. Change.org’da da farklı iki imza kampanyası açıldı, Facebook’ta Göcek koyları için iki platform faaliyete geçti. Binlerce doğa ve denizsever bu platformlarda buluştu.

Fotoğraf: Göcek Adası’nın güneyinde Yassıca Adaları’na halk Yassıcalar diyor. Bu adaların en büyüğü kıyı okuyla ünlü olanıdır. Doğal anıt değerindeki adalar yaz aylarında tur teknelerinin de uğrak yeri.

Yazının devamını Atlas’ın Mayıs 2015 sayısında ya da iPad, iPhone, Android Mayıs 2015 uygulamalarında okuyabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.doganburda.atlasandroid&hl=tr

https://appsto.re/tr/o68l1.i

Atlas Mayıs 2015 / Sayı 266

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap