Anasayfa Dergide Bu Ay Editör; Kâğıttan Tablete

Editör; Kâğıttan Tablete

Ayşegül Parlayan Özalp

Yazar ve fotoğrafçılarımızın ortak özellikleri ele aldıkları konuya tutkuyla eğilmeleri. İçeriğine gazeteci; tarzına sanatçı gözüyle bakarlar. Ama her konu son şekline yazı işlerinde, editörler aracılığıyla kavuşur. Konuyu çalışanın “derdini” etkili biçimde okura aktarmasını sağlayan bağımsız gözdür editör. Kaderin cilvesi, varlığının ancak işini eksik yaptığında fark edilmesidir. İyi editör gözükmeyendir.

Öncelik her zaman içeriktedir. Mobil uygulamamızı tasarlarken de ilk şartımız buydu: Sizinle konu arasındaki mesafeyi kısaltmalıydık. Dijital teknoloji bize bu imkânı veriyor. Artık her fotoğrafı (dergide küçük kullandıklarımız dahil), yüksek çözünürlüklü ve renk doygunluğu çekildiği ankine en yakın şekilde görebileceksiniz. Fotoğrafçı ve yazarlarımızın görev başındaki deneyimlerini, hazırlık çalışmalarını ve fikirlerini kendi ses ve videolarından izleyebileceksiniz. Tüm bunları ve yorumlarınızı ise anında sosyal medya üzerinden paylaşabileceksiniz.

Mobil Atlas seçeneğini sunalı bir seneyi aşkın süre geçti. Bu süre boyunca okurlarımızın da desteği, fikir ve önerileriyle uygulamamızı geliştirdik, geliştirdikçe de geriye doğru güncelledik. Eski sayılara olan yoğun talep üzerine bir de bölüm ekledik: Kâğıttan Tablete! 22 yıllık arşivinden Atlas’ın efsaneleşmiş konularını seçiyor, her ay bir tanesini yeni mecramıza uygun biçimde tasarlayıp tekrar veriyoruz. Bu konuda da önerilerinizi bekliyoruz! Unutamadığınız, kaçırdığınız veya yeniden, teknik olarak daha da yüksek kaliteli görmek istediğiniz başlıkları lütfen bize iletin!

Bu ay uygulamamızı sizinle paylaşmayı istiyor, mobil kodunu armağan ediyoruz. Tabletiniz veya akıllı telefonunuzda Büyük Taaruz’un heyecanını, portakalın kokusunu, Bratislava’nın hüznünü daha yakından hissedecek, Altıparmak Dağları’nda keşfe çıkacak, yazar Hakan Günday’ın New York denemelerini okuyacaksınız. Görsel yönetmenlerimiz, tasarımcı ve editörlerimizi ise hiç görmeyeceksiniz!

Sinan Çakmak

Fotoğraf: Atlas’ın Dijital Yayınlar Görsel Yönetmeni Emre Ergül, Araştırma Editörü Tevfik Taş ve Yayın Yönetmeni Sinan Çakmak, 271. sayının tablet uygulaması üzerinde çalışıyor. (Servet Dilber)

Atlas Ekim 2015 / Sayı 271

Kaynak: İçerik Ajansı

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap