Anasayfa Dergide Bu Ay Editör; Gizlemeden Korumak

Editör; Gizlemeden Korumak

Ayşegül Parlayan Özalp

Övünüyoruz. Yaşadığımız coğrafyanın güzelliğinden, kültürlerinin çeşitliliğinden, tarihinin zenginliğinden, insanlarının misafirperverliğinden gurur duymayı seviyoruz. Her fırsatta anlatıyoruz.

Gösteremediğimizden olsa gerek! İstanbul Boğazı’nı hangi tepeden; bakışınızı önünüzdeki çöpten, plastik şişe, çekirdek kabuğu ve poşetlerden; ya da pahalı bir faturadan kaçırmak zorunda kalmadan izleyebilirsiniz? “En güzel” dediğimiz, “tabii şu TOKİ’leri saymazsak” diye de eklemediğimiz kaç kent/kasaba vardır? Bursa, Amasra, Mardin?

Korumak genellikle gizlemek anlamına geliyor bizim için. Konuştuğu dilin eski Ermeniceyle olan bağını yazarımız Mustafa Dağıstanlı ve fotoğrafçımız Umut Kaçar’a -genelde fısıldayarak- anlatan Rizeli ve Artvinli Hemşinliler için olduğu gibi. Varlığıyla övünüyor, sonra -diğerleri gibi- bu biricik kültürün de yok olmasına göz yumuyoruz.

Zenginliği, dinamitledikleri lahitlerin içinde, anıtların dibinde arayan defineciler bir yana, UNESCO listesine girerse gelecek turisti hesaplayıp restorasyon faaliyetlerini başlatanlar ayrı bir yana… Sanırım turizmin ticari bir faaliyetten öte, esasen kültürel bir paylaşım yolu olduğunu hatırlamamız gerekiyor.

Böylece övündüğümüzü söylemekten koruduğumuzu göstermeye geçebiliriz.

Sinan Çakmak

 

Fotoğraf: Anadolu’da bir başka örneği olmayan, Amasra’ya dört kilometre mesafedeki Kuşkayası Yol Anıtı, define avcıları tarafından defalarca dinamitlendi. / Sinan Çakmak

Atlas Eylül 2015 / Sayı 270

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap