Anasayfa Dergide Bu Ay Bisikletle Keşif Rehberi

Bisikletle Keşif Rehberi

Ayşegül Parlayan Özalp

Atlas dergisi haziran sayısında okurlarına “Pedalla Türkiye” kitabı armağan ediyor. Atlas’ın bisikletle keşif rehberi, her seviyeden bisikletçiye 45 muhteşem rota seçeneği sunuyor. Fotoğraflı özel kitap günübirlik ve uzun parkurlar olmak üzere iki bölüm içeriyor; kilometre bilgilerini, yükseklikleri, güzergâhtaki kültür ve doğa varlıklarını ayrıntılı olarak anlatıyor. İstanbul yakınındaki parkurlar, Gelibolu Yarımadası, Gökova Körfezi, Fethiye, Kapadokya, Kastamonu ormanları, Doğu Karadeniz yaylaları ve daha birçok başlık Atlas’ın haziran ekinde.

Derginin bu ayki kapak konusu ise İzmir’in Çeşme Yarımadası. Berrak koyları, plajları, antik kenti, cumbalı evleriyle Çeşme yaz aylarının cazip seyahat rotası. Sava ve Tuna nehirlerinin kavuştuğu noktada yer alan Belgrad, adeta Balkanlar’ın kalbi. Suların ve yeşilin kenti olarak bilinen, karakteristiğini Osmanlı’dan alan Bursa, Atlas’a tarihi mirası ve bugüne etkileriyle konuk oluyor. “Yeşil ülke” anlamına gelen Grönland ise insanı mavi ve yeşil pırıltılı buz kütleleriyle karşılıyor. Atlas, bu sayıda ayrıca “algının kapısı” gözü inceliyor ve “ne görüyor, nasıl algılıyor ve yorumluyoruz” diye soruyor. Biyomedikal görüntüleme ve bilişsel nörobilim alanlarında araştırma yapan Tolga Çukur, Atlas’ın sorularını yanıtlıyor.

Yazının devamını Atlas’ın Haziran 2015 sayısında ya da iPad, iPhone, Android Haziran 2015 uygulamalarında okuyabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.doganburda.atlasandroid&hl=tr

https://appsto.re/tr/o68l1.i

Atlas Haziran 2015 / Sayı 267

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap