Anasayfa KeşfetDoğa Coğrafya Kaçkarlar: Buzul Gölüne Dalış

Kaçkarlar: Buzul Gölüne Dalış

Doğu Karadeniz’in en güzel manzaralarına sahip Kaçkarlar, zorlu zirvelerin arasında saklı olağanüstü güzellikte buzul göllerine ev sahipliği yapıyor. En iyi bilineni, Ovit Dağı eteklerindeki Moryayla’da bulunan Yedigöller… Manzara müthişti, üstelik gitmişken sıcaklığı ancak yedi derece olan göllerden birine daldık.

Rize ile Erzurum, Ovit Geçidi’yle birbirine bağlanıyor. Yükseklik 2640 metre. Yedigöller’e ulaşmak için bu geçitten geçiliyor. Sonra Moryayla’ya doğru zorlu bir yolculuk başlıyor. Kaçkarlar’ın ikinci yüksek zirvesi Verçenik’i gören bir tepeye ulaştık. 3300 metredeyiz. Eşsiz bir coğrafya. Yedigöller ayaklarımızın dibinde. Bir çırpıda gölün kenarına ulaşacak gibiyiz. Ancak öyle olmadı. Yaklaşık 30 kiloluk dalış malzemeleriyle inişi bir saatte, çıkışı ise iki saatte tamamladık.

Göller kış aylarında tamamen donuyor. Dalış yaptığımız göle daha önce dalış yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Elimi suya soktum. Soğuktu. Ayağımı soktum. Titredim. Ancak soğuk yıldırmadı… İlk kez böyle bir deneyim yaşıyordum. Ayaklarım suya değdiği anda soğuğu tüm vücudumda hissettim. İlerlemeye devam ettim. Kafamı soktuğum anda artık bir başka dünyadaydım…

Gölde canlı varlığına dair tek tanık olduğum küçük böceklerdi. Balık yoktu. Suyun dibi balçıktı. Yaklaşık 30 dakika suda kaldık. Ancak yedi derecelik su için bu hayli uzun bir süre. Sudan ilk çıktığımda dudaklarımı pek oynatamadım. Parmaklarımı kımıldatamıyordum. Dakikalar sonra kendime geldim.

Burası Karadeniz’in göğe asılı dağları arasındaki bir buzul gölüydü. Çok soğuktu. Çok uzaktı. Çok yüksekti ama çok güzeldi…

Fotoğraf: Kaçkarlar’ın ikinci yüksek zirvesi Verçenik’in gölgesindeki buzul gölleri 3 bin metrede göğe asılmış birer doğa harikası gibi. Bu ıssız coğrafyaya zorlu bir yolculuğun ardından ulaşılıyor.

Yazı: Serkan Ocak / Fotoğraf: Faruk Akbaş
Atlas Aralık 2014 / Sayı 261

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap