Anasayfa KeşfetDoğa Coğrafya İz Akademi, Kaş’tan Demir Alıyor!

İz Akademi, Kaş’tan Demir Alıyor!

Ayşegül Parlayan Özalp

Türkiye’nin ilk belgesel kanalı İZ, geleceğin belgeselcilerini Kaş’ın İzne köyünde düzenleyeceği atölyede buluşturuyor.

Nedir?
İZ Akademi, yenilikçi, çağdaş ve evrensel kalitede dokümanter yapımlar üretme konusunda, deneyim paylaşımına dayanan, uygulamaya dönük bir televizyon belgeselciliği atölyesi düzenlemektedir. Kaş’ın İzne köyündeki Mektephan’da gerçekleşecek 4 günlük atölyede, katılımcılar öncelikle mesleğin uzmanlarından belgesel üretiminin aşamalarıyla ilgili bilgi alacak ve bu alanda kullanılan en yeni teknolojileri tanıyacak, ardından uygulama çalışmaları gerçekleştireceklerdir.

Nerede?
Yayına başladığı günden bu yana, doğaya ve tarihe özel bir önem veren İZ’in televizyon belgeselciliği atölyesi de, tarihle doğayı buluşturan sıradışı bir mekanda hayata geçiyor: Kaş’a 700 metre yüksekten bakan, sırtını Toros Dağları’na dayamış, sedir ağaçları ve şelalelerle dolu ormanların kucakladığı İzne Köyü, bir belgesel köyüne dönüşüyor… İzne’de Nejat Beşkardeş’in 1946’dan kalma bir ilkokulu yeniden restore ederek hayata geçirdiği Mektephan, 9-12 Eylül tarihleri arasında Türkiye’nin dört bir yanından gelen belgesel tutkunlarına kapılarını açıyor. İZ Akademi televizyon belgeselciliği atölyesi, dört duvar arasında da kalmıyor, Kaş’ı kuşbakışı gören bir seyir terasında İZ’in ekran yüzleri ve özel konuklarla gerçekleştirilecek günbatımı söyleşilerini ve Mektephan’ın çevresindeki keşif ve çekim gezilerini de ders programının parçası haline getiriyor.

Ne zaman?
9-12 Eylül tarihleri arasında.

Kimler katılabilir?
18 yaşından büyük, televizyon belgeselciliğine ilgi duyan herkes, bu konuda eğitimi ya da deneyimi olsun olmasın atölyeye katılabilir.

Ayrınyılı bilgi için

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap