Anasayfa Gündem Paylaşılamayan Kaputaş!

Paylaşılamayan Kaputaş!

Ayşegül Parlayan Özalp

Türkiye’nin en güzel doğal plajlarından biri plan Antalya Kaş’taki Kaputaş Plajı’na Kaş Belediyesi’nin iş makineleri indirilerek doğal yapının bozulması tepkilere neden oldu.

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Kaputaş Plajı’nda bugün iş makineleri girdi. Kaş-Kalkan karayolunu trafiğe kaparak yüzlerce basamaklı merdivenle inilen kumsala dev vinç yardımıyla jeneratör ve küçük kulübeler indirildi. Beyaz kumları ve turkuaz rengiyle ünlü Kaputaş’ın doğal yapısının iş makinesiyle tahrip edilmesi tepkilere neden oldu.

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Kaputaş Plajı, aynı adı taşıyan kanyonun denizle buluştuğu noktada yer alıyor. Dünyanın en güzel cep plajlarından biri olarak gösterilen Kaputaş Türkiye’nin tanıtım filmleri ve posterlerinin de ayrılmaz bir parçası. Ancak bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin en popüler mola yerlerinden biri olan Kaputaş’a iş makinesi indirilerek doğal yapının bozulması tepkilere neden oldu.

İş makinesi indirilen Kaputaş Plajı'nda düzenleme  yapıldı

Kaputaş’a iş makinesi indirilerek doğal yapının bozulması tepkilere neden oldu.

Kaputaş Plajına indirilen iş makinesi kumsalın arkasındaki alanda düzenleme yaptı. Bunun ardından vinç yardımıyla plaja jeneratör, kulübe ve çeşitli malzemeler indirildi. Çalışmayı izleyen kimi yurttaşların uygulamaya tepki göstermesi dikkat çekti. Uygulama, bölgede yurttaşların ve turistlerin ücretsiz olarak yararlanabildiği son doğal kumsal olan Kaputaş’ın ranta açılacağı eleştirilerine neden oldu.

AKP’li Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, bir süre önce yaptığı açıklamada, Kaputaş Plajı’nın, Çukurbağ Yarımadası’nda doğal sit alanı üzerinde yapılan mesire yeri ve plajla birlikte Kaş Belediyesi tarafından işletileceğini dile getirmişti.

Doğal güzelliği ile uzun yıllardır yerel yönetimler arasında paylaşılamayan Kaputaş Plajı’na daha önce de Kalkan Belediyesi kafeterya ve benzeri tesisler yapmak için kumsala beton dökmüş ancak daha sonra yasal girişimlerin sonucu çalışma durdurulmuştu.

Haber: Yusuf Yavuz / 27 Mayıs 2015

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap