Anasayfa Gündem Pandalar İçin Umut Işığı

Pandalar İçin Umut Işığı

Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN), tehdit altındaki türlerin bulunduğu Kırmızı Liste’de pandanın statüsünü “tehlikede”den biraz daha iyi bir durumu işaret eden “duyarlı”ya geçirdi. IUCN, son 10 yılda panda nüfusundaki yüzde 17’lik artışa dikkat çekerek doğa koruma çalışmalarının sonuç verdiğini vurguladı. WWF, yaklaşık 40 yıldır Çin hükümetiyle birlikte pandayı ve yaşam alanlarını koruma altına almak için çalışıyordu. Bu işbirliği kapsamında panda koruma alanlarının yaratılması, ayrı düşen panda nüfuslarının birleştirilmesi ve yöredeki insanlara sürdürülebilir geçim kaynakları yaratarak onların orman üzerindeki etkilerinin azaltılması için çeşitli çalışmalar yürütüldü. Panda sayısındaki gözle görülür değişimi değerlendiren WWF Genel Direktörü Marco Lambertini “Aynı WWF logosu gibi, panda 50 yıldan uzun bir süredir dünyadaki doğa koruma çalışmalarının sembolü. Bugün pandanın tükenme tehlikesinden bir adım daha uzaklaştığını öğrenmek, yaban hayatı korumaya adamış insanlar için çok heyecan verici bir haber” açıklamasını yaptı. Lambertini, “Pandanın durumundaki iyileşme; bilim, siyasi irade ve ilgili bölgelerde yaşayan insanların bir araya gelmesi halinde dünyanın yaban hayatını koruyabileceğimizi ve biyolojik çeşitliliği artırabileceğimizi gösteriyor” dedi.
Tehlike altındaki türler için yapılan yatırımların ve Çin hükümetiyle varılan iş birliğinin karşılığının alındığına dikkat çeken WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, “Şüphesiz herkes bu başarıyı kutlamalı ancak pandalar hala Kırmızı Liste’de ve doğal ortamında yaşayan sadece 1864 panda var. Panda için yürütülen ve olumlu sonuçlanan çabalar, dünyada koruma altına alınmayı bekleyen ve kritik derecede tehlike altındaki birçok önemli tür için örnek olmalı” dedi.

Çanlar Büyük Maymunlar İçin Çalmaya Devam Ediyor
IUCN’nin Kırmızı Liste’de yaptığı güncelleme pandalar için bir iyileşmeden bahsetse de büyük maymun türleri için ciddi bir tehlikeye işaret ediyor. Yapılan son güncellemeye göre dünyadaki altı büyük maymun türünden dördünün nesli kritik derecede tehlike altında. Bunlardan biri de statüsü düşen ve yasadışı avcılık sebebiyle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Doğu gorilleri (Gorilla beringei). IUCN’in Kırmızı Liste’sinde bulunan bu türün durumunun kötüleştiği belirtiliyor.

Fotoğraf: Eric Baccega – WWF

Benzer Yazılarımız

Yorum Yap